Poczta Polska przechodzi w ostatnich miesiącach prawdziwą rewolucję. W lutym zmienił się prezes, który zapowiedział daleko idące zmiany w zarządzanym przez niego resorcie.
Okazuje się, że do Poczty rzeczywiście powoli docierają technologie z XXI wieku. Spółka skarbu państwa przygotowuje się do wdrożenia nowej usługi e-doręczeń.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru – czytamy w informacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obowiązek e-doręczeń spoczywa na urzędach i instytucjach
Od 1 października podmioty publiczne będą miały obowiązek korzystać z e-Doręczenia – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Oznacza to, że wszystkie pisma z ZUS, NFZ i innych instytucji będą dostarczane do naszej e-skrzynki. Jeżeli taką zarejestrujemy. Każdy zainteresowany takim sposobem doręczania korespondencji będzie mógł uruchomić swoją cyfrową e-skrzynkę. I tam odbierać korespondencję z urzędami. Bez czekania na listonosza, czy awizo, z którym trzeba odstać swoje w placówce pocztowej.
e-doręczenie jest całkowicie dobrowolne dla obywateli
Osoby, które nie mają komputera, albo po prostu preferują otrzymywanie awizo i stanie w kolejce na poczcie –nadal będą mogły to robić. Dokument elektroniczny, który urząd czy instytucja wyśle elektronicznie, trafi też na pocztę. Dla osób, które nie będą posiadały skrzynki do e-doręczeń poczta polska automatycznie wydrukuje i wyśle tradycyjny list.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.