Ważna zmiana w polskim oddziale niemieckiego przedsiębiorstwa Henkel. Wdrożono nowy element globalnej polityki, oferując pracownikom dodatkowy urlop. Chodzi o osiem tygodni wolnego dla wszystkich rodziców - niezależnie od płci, płci drugiego rodzica, samodzielnego lub wspólnego wychowania dziecka czy też formy rodzicielstwa (adopcyjnej, zastępczej czy biologicznej) - informuje radiozet.pl.
Nasza nowa prorodzinna polityka obejmuje wszystkie dzieci urodzone, adoptowane, przysposobione lub przyjęte na wychowanie przez pracowników firmy w Polsce po 31 grudnia 2023 roku. To dla nas ważny krok w kierunku równouprawnienia i docenienia wszystkich form rodzicielstwa - powiedziała w rozmowie z rozgłośnią Karolina Szmidt, prezeska zarządu oraz dyrektorka personalna Henkel Polska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co trzeba zrobić, by uzyskać ośmiotygodniowy, pełnopłatny urlop rodzicielski? Okazuje się, że konieczne jest spełnienie dwóch warunków.
Pierwszym jest prowadzenie wraz z dzieckiem wspólnego gospodarstwa domowego i wspólne zamieszkiwanie, przynajmniej przez połowę miesiąca. Drugim warunkiem jest finansowe utrzymywanie dziecka lub bycie głównym wsparciem finansowym dla rodzica, z którym dzieli się opiekę nad dzieckiem - zaznaczyła Szmidt.
Wyjaśniła też, że "Henkel przez 8 tygodni będzie wyrównywał przysługujący zasiłek rodzicielski do 100% pensji rodzica". W ten sposób odniosła się do sytuacji, gdy danemu pracownikowi przysługuje urlop rodzicielski funkcjonujący w polskim prawie.
Henkel zatrudnia małżeństwo? Nikt nie ucierpi
Jeżeli w firmie Henkel zatrudniona jest para chcąca skorzystać z tego wolnego, 8 tygodniu urlopu przysługuje obu stronom. Istotne jest także to, że rodzice mogą udać się na urlop w tym samym momencie.
Wpłynęły już pierwsze wnioski, ale na liczby jeszcze za wcześnie. Jednak pierwsze opinie, które do nas docierają, potwierdzają, że to właściwa decyzja - powiedziała Radiu ZET Karolina Szmidt.
Czytaj także: Koniec płacenia gotówką coraz bliżej? Oto wymowny sygnał