Od 2024 roku świadczenie na dziecko wzrosło z 500 do 800 złotych. Pieniądze wypłacane są rodzicom, którzy mają przynajmniej jedną pociechę w wieku do 18 roku życia.
Każdy opiekun prawny musi przynajmniej raz w roku złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia. ZUS informuje o takiej konieczności, a chęć wydłużenia prawa do otrzymywania 800 plus można wyrazić np. przez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko rodzice. Komu przysługuje 800 plus?
Okazuje się, że do pobierania świadczenia 800 plus uprawnieni są nie tylko rodzice dziecka. W niektórych przypadkach pieniądze mogą otrzymać jego dziadkowie.
Są to wyjątkowe sytuacje, gdy babcia i dziadek sprawują prawną opiekę nad małoletnim (np. są dla niego rodziną zastępczą, jeżeli rodzice nie żyją lub zrzekli się praw do opieki).
Co muszą zrobić dziadkowie, aby dostać środki z programu 800 plus? Procedura jest prosta. Najpierw przez system ZUS PUE konieczne jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu SW-O. To procedura przeznaczona m.in. dla rodzin zastępczych.
Następnie opiekunowie prawni (podobnie jak rodzice) muszą złożyć wniosek o uruchomienie świadczenia przez Internet lub w gminie. Teraz pozostaje czekać na przelew środków.
Dodajmy, że świadczenie 800 plus może być dzielone na kilka osób. Dzieje się tak w przypadku, gdy np. opiekunowie dziecka są po rozwodzie, ale obydwoje zajmują się małoletnim - naprzemiennie. W takim przypadku obydwoje otrzymają przelew po 400 złotych.