Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Bank może cię wziąć pod lupę. Uwagę przykuwa jeden detal

189

Kiedy zwracamy pieniądze znajomym, oddajemy za coś, za co za nas zapłacili, często nie przejmujemy się tym, jak taki przelew zatytułujemy. Teoretycznie możemy napisać wszystko. W praktyce stosując konkretne hasła aż prosimy się o kłopoty. Czego warto unikać przy nazywaniu przelewu?

Bank może cię wziąć pod lupę. Uwagę przykuwa jeden detal
W przypadku tytułów przelewów warto mieć się na baczności (Pixabay)

Robiąc przelewy najczęściej koncentrujemy się na tym, żeby wpisać właściwy numer konta, bo nie chcemy, żeby środki które wysyłamy, wpadły w niepowołane ręce.

Dużo mniej uwagi przywiązujemy do tytułów przelewów. O ile w przypadku opłacania faktur są to po prostu ich numery, to inaczej już sytuacja wygląda w przypadku przelewów dla rodziny czy znajomych. Tu w teorii mamy dowolność. W praktyce niektórych tytułów przelewów lepiej unikać dla własnego dobra.

Żartobliwy przelew dla znajomego lub rodziny? To może się źle skończyć

Bank zawsze wymaga od nas podania numeru konta odbiorcy, jego nazwę, kwotę przelewu oraz jego tytuł. Paradoksalnie to, co wpisujemy w tej ostatniej rubryce, jest całkiem istotne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowali miliardowy biznes. Zaczynali od miliona dolarów

Choć to może wydawać się zabawne, lepiej unikać takich określeń, jak "za narkotyki", "okup" czy "haracz". Jeśli taki przelew zostanie wyłapany przez bank, to może zostać wstrzymany a nasze konto zablokowane. To wszystko może potrwać kilkadziesiąt godzin. Bank nie musi nas o tym powiadamiać, w efekcie czego możemy doznać niemiłego zaskoczenia np. chcąc zapłacić w sklepie.

Jeśli wpiszemy: "za bombę", "na materiały wybuchowe", "na narkotyki", "za okup" czy "za zabójstwo", to wtedy możemy się już narazić na odpowiedzialność i przede wszystkim kontrolę ze strony banku i osób, które to sprawdzają - mówiła mec. Karolina Pilawska na antenie "Dzień Dobry TVN".

Bank podczas swojego funkcjonowania monitoruje i analizuje realizowane transakcje - także pod kątem prawnym. Jeśli więc tytuł naszego przelewu będzie nawiązywał do czegoś niezgodnego z prawem, to możemy zwrócić uwagę banku.

Jeśli naprawdę nie wiecie, co wpisać w tytule przelewu, zostawcie najbezpieczniejsze i najbardziej uniwersalne hasło "przelew środków".

Przelewy w gronie rodziny. Pomyłka może skutkować kontrolą skarbówki

W Polsce darowizny od najbliższej rodziny są zwolnione z podatków. Kiedy więc otrzymujemy pieniądze czy to od rodziców, dziadków, rodzeństwa czy dzieci - nie płacimy podatku. Ważne jest jednak aby pamiętać o odpowiednim tytule przelewu.

W tym przypadku lepiej nie kombinować i nie wzbijać się na wyżyny kreatywności przy wpisywaniu tytułu. Skoro przekazujemy komuś darowiznę, to najlepiej zaznaczmy to już w tytule, żeby było wiadomo, że to darowizna, a nie pożyczka czy spłata długu. Wystarczy napisać choćby "Darowizna dla mojej córki Anny Kowalskiej". Oprócz informacji o tym, że jest to darowizna, powinniśmy zaznaczyć stopień pokrewieństwa, jaki łączy nas z obdarowywanym.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić