Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Będą pracować krócej. Planują czterodniowy tydzień pracy

41

Rząd Japonii zaleca pracodawcom wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że Japończycy będą pracować krócej. Urzędnicy uważają, że dzięki temu poprawi się "równowaga między życiem zawodowym a prywatnym". Szacuje się, że rocznie z przepracowania umiera około 10 tys. Japończyków.

Będą pracować krócej. Planują czterodniowy tydzień pracy
Rząd Japonii proponuje czterodniowy tydzień pracy (Getty Images)

Władze Japonii opublikowały nowe wytyczne dotyczące polityki gospodarczej. Jednym z kluczowych punktów programu jest skrócenie czasu pracy. Rząd zaleca właścicielom firm, aby pracownicy byli dyspozycyjni tylko przez cztery dni w tygodniu. Zmiany w tym zakresie były wywołane pandemią koronawirusa, kiedy większość Japończyków pracowała zdalnie.

Zdaniem urzędujących, poprawi to sytuację demograficzną w kraju. Dzięki większej liczbie wolnego Japończycy będą mieli czas na swoje rodziny - uważa rząd. Japonia od lat boryka się z problemem demografiznym - społeczeństwo państwa starzeje się, rodzi się też stosunkowo mało dzieci.

"Zmiana ma się zakorzenić w firmach"

Władze liczą też, że nowa polityka wobec pracowników wzmocni japońską gospodarkę, która nadal jest niestabilna po pandemii koronawirusa. Rząd uważa, że nowe zasad pracy zachęcą Japończyków do wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy, co ma pobudzić gospodarkę.

Rządowi zależy na tym, aby ta zmiana nastawienia zakorzeniła się w japońskich firmach - powiedział "Deutsche Welle" Martin Schulz, główny ekonomista ds. polityki w japońskim przedsiębiorstwie Fujitsu.

Nie wszyscy jednak uważają, że czterodniowy tydzień pracy może pomóc japońskiej gospodarce. Niektórzy eksperci wyliczają, że jeszcze bardziej może to pogorszyć jej sytuację. Kraj już doświadcza niedoboru siły roboczej ze względu na kurczącą się liczbę ludności. Są też obawy, że niektórzy właściciele będą podchodzili niechętnie do nowej polityki pracowniczej, ze względu na przywiązanie do tradycji.

Japończycy oceniają pomysł pozytywnie, ale boją się o mniejsze pensje

W dotychczas przeprowadzonych wśród Japończyków sondażach zdecydowana większość respondentów ocenia pomysł skrócenia tygodnia pracy pozytywnie. Obawiają się jednak o obniżki płac, a także oskarżenia pracodawców, że nie są w pełni zaangażowani w swoją pracę.

Niechlubną tradycją wśród Japończyków jest duża ilość nadgodzin, za które w tym kraju nie należy się dodatkowego wynagrodzenia. W niektórych firmach wynoszą one nawet 60 godzin miesięcznie. Jak informuje "DW", w japońskich mediach regularnie pojawiają się informacje o młodych pracownikach, którzy zachorowali z powodu przepracowania.

10 tys. Japończyków umiera z przepracowania

Zdarzają się też sytuację kiedy zmęczeni pracownicy popełniają samobójstwo przez zbyt duży stres związanym z ich pracą. W języku japońskim istnieje nawet na to zjawisko odpowiednie słowo - "karōshi" - co oznacza nagłą śmierć z przepracowania i stresu. Szacuje się, że rocznie z przepracowania umiera około 10 tys. Japończyków.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić