W czwartek w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) odbyło się ważne spotkanie. Uczestniczyło w nim kierownictwo resortu i grupa protestujących skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością).
Przy tej okazji poruszono między innymi kwestię umożliwienia pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne.
Po trzygodzinnym spotkaniu głos zabrała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Poinformowała, że "będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością". Podała poza tym, że omawiano możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem - zaznaczyła Maląg, cytowana przez PAP.
Minister rodziny podkreśliła, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". - Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać - kontynuowała.
Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim - prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów - wyjaśniała.
Wiceminister o wstępnym porozumieniu
Głos zabierał również wiceminister Piotr Wdówik. - Jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt naszego dialogu – wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów, tworzących ten model wpierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna - przekazał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych (za PAP).
Zaznaczał też, że "świadczenie wynikające z niepełnosprawności będzie miało trzy poziomy".
Jednocześnie wskazał, że pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, natomiast trzeci od 2026 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.