Uchwała w sprawie "Strategii Demograficznej 2040" została przyjęta przez rząd w 2040 roku. W dokumencie zawarto działania, jakie powinny być podjęte, by nakłaniać młode pary do zakładania rodzin. Pojawiła się między innymi kwestia zwiększenia bezpieczeństwa finansowego.
Jest też koncepcja uelastycznienia godzin pracy żłobków, przedszkoli i szkół. Wszystko po to, by umożliwić rodzicom powrót do pracy. Na tym jednak nie koniec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd pokusił się o dość tajemniczy zapis. Chodzi o "zwiększenie liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem". "Fakt" postanowił zapytać ekspertów, co to oznacza.
To dość ogólnikowe hasło, pod które można "podciągnąć" wiele reform. Może to np. oznaczać planowane zmiany w kodeksie pracy, które wprowadzą specjalny urlop ojcowski. Być może rząd zdecyduje się wprowadzić zasiłek macierzyński np. studentom lub kobietom pracującym na umowach zlecenie (...) - podkreślił dr Tomasz Lasocki ekspert w zakresie zabezpieczenia społecznego z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Będzie program "Babcia plus"?
Doktor Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w swoich rozważaniach nawiązał natomiast do programu "Babcia plus".
Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało "Babcia plus", jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego - spostrzegł, cytowany przez "Fakt".
Rząd otworzył sobie furtkę do potencjalnego wprowadzenia "Babcia plus". Czy jednak takie świadczenie rzeczywiście będzie funkcjonować w naszym kraju? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.