Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Bez naklejki śmieci nie wyrzucisz. Rewolucja już nadeszła

65

Zamość jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się na postawienie inteligentnych pojemników na śmieci. Aby je otworzyć i wyrzucić odpady konieczny będzie kod QR. Ma to pomóc w segregacji odpadów.

Bez naklejki śmieci nie wyrzucisz. Rewolucja już nadeszła
Zamość, jako pierwsze miasto w Polsce stawia na nowoczesne technologie przy segregacji odpadów (money.pl, Rafał Parczewski)

System segregacji odpadów jest wtłaczany do głów Polaków od dziecka. Mówi się o tym w szkole, na przystankach i dworcach spotkać można plakaty przypominające o podstawowych zasadach, a w telewizji czy internecie natrafia się na reklamy i akcje społeczne zachęcające do segregowania odpadów. Jak to wygląda w praktyce? Raczej kiepsko i wiemy o tym wszyscy.

Zobacz także: Dramatyczny stan powietrza w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce

Jak Polacy segregują śmieci? W domach jest dobrze, ale blokowiska to problem

Najgorzej segregacja wygląda na blokowiskach. Trudno zweryfikować kto wyrzuca jakie odpady. Jedynym sposobem na mobilizację mieszkańców zabudowy wielorodzinnej jest podnoszenie opłat za wywóz odpadów, stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Ale czy aby na pewno?

Zamość postanowił wprowadzić pilotażowy program Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Wystartuje od 1 stycznia 2022 i obejmie swoim zasięgiem 22 budynki wielorodzinne, czyli około 800 mieszkań rozrzuconych po różnych osiedlach miasta.

- Chcieliśmy zacząć w bardziej pogłębiony sposób edukować mieszkańców pod kątem segregacji odpadów - mówi portalowi Interia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa

System opiera się na pojemnikach, które będzie można otworzyć wyłącznie po zeskanowaniu jednorazowego kodu QR. Kody te będą przekazywane mieszkańcom w postaci naklejek. Każdy system to 5 kontenerów: na szkło, papier, metal i plastik, bioodpady oraz na odpady zmieszane.

Niektórzy są oburzeni

Prezydent miasta wskazuje, że nie będzie możliwości wyrzucania śmieci "na lewo". Pojemniki będą monitorowane, a każda osoba, która w jakikolwiek sposób będzie chciała przechytrzyć system, będzie łatwo zidentyfikowana dzięki kamerom.

Nowe kontenery już pojawiają się na zamojskich osiedlach. Czasem wywołuje to protesty mieszkańców, ponieważ nowe pojemniki są znacznie większe niż klasyczne, przez co konieczne bywa zajmowanie miejsc parkingowych.

Pilotażowy projekt to koszt prawie 4 mln złotych. Prezydent Zamościa przyznaje, że inwestycja nie byłaby możliwa bez zewnętrznego finansowania.

Autor: OKT
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić