Każdy emeryt albo rencista może sobie dorabiać i w ten sposób zyskać co miesiąc więcej pieniędzy. Ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje wysokość tych zarobków i ustala stawki, których przekroczenie oznaczać może obniżenie albo całkowitą utratę świadczenia. To paradoks, bo z jednej strony brakuje rąk do pracy, ale z drugiej nie wolno zarobić zbyt wiele.
O stawkach obowiązujących pracujących emerytów i rencistów muszą pamiętać osoby, które nie ukończyły 60. roku życia w przypadku kobiet oraz 65. roku życia, jeśli chodzi o mężczyzn. To spora grupa Polaków, którzy nabyli uprawnienia emerytalne czy rentowe, ale chcą być nadal aktywni zawodowo. ZUS co kwartał publikuje nowe stawki maksymalne zarobków, wkrótce w życie wejdą aktualne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwota graniczna w trzecim kwartale 2023 roku wynosi niecałe 5 tysięcy złotych. Na podstawie nowych limitów będzie to kwota 4904,10 złotych, co potwierdziła szefowa ZUS-u, profesor Gertruda Uścińska. Od czerwca tego roku obowiązywał limit 4987 złotych, więc został obniżony przez ubezpieczyciela o 83 złote oraz 10 groszy. To efekt spadku przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Zgodnie z przepisami, które obowiązują w ZUS emerytów oraz rencistów, ich przychód nie może przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli tak się stanie, ZUS obniży twoją emeryturę proporcjonalnie do zarobionych środków. Jeśli pracując, przekroczysz 130 procent przeciętnej płacy, wówczas możesz stracić świadczenie.
Przekroczenie limitu przychodów ustalonego przez ZUS może skutkować obniżeniem lub całkowitym odebraniem emerytury albo renty. W szczególnych przypadkach Zakład może zawiesić świadczenie na pewien okres, a potem je przywrócić. Szczegółowe zapisy znajdziecie na stronach internetowych ZUS-u.
Najnowsze zmiany dla pracujących emerytów oraz rencistów wchodzą w życie 1 września 2023 roku. Kolejna nowela przewidziana jest na grudzień.