Białorusini chcą Harry'ego Pottera. Tym razem nawet Łukaszenka nie pomoże

Do tej pory po białorusku wydane zostały tylko trzy części przygód o nastoletnim czarodzieju. Niestety następnych białoruscy fani Harry'ego Pottera mogą się nie doczekać. Wszystko z powodu sankcji nałożonych na Białoruś, która aktywnie wspiera Rosjan w wojnie na ukraińskim froncie.

Białorusini chcą Harry'ego Pottera. Tym razem nawet Łukaszenka nie pomoże
Do tej pory po białorusku ukazały się trzy części "Harry'ego Pottera" (change.org)

Wydawaniem całej serii w Polsce zajmuje się wydawnictwo "Januszkiewicz", które jest zarejestrowane w naszym kraju. Na przeszkodzie do pojawienia się kolejnych tomów "Harry'ego Pottera" w języku białoruskim stanął zakaz, jaki wydał właściciel praw autorskich.

Oni nie chcą mieć do czynienia z niczym, co białoruskie, dopóki na Białoruś są nałożone sankcje. Wszystkie nasze tłumaczenia, że jesteśmy pod polską jurysdykcją, zdały się na nic. Zrobiliśmy co w naszej mocy. Takie działania określamy jako dyskryminację kultury narodowej - podkreśla wydawca, Andrej Januszkiewicz.

Wiadomość o wstrzymaniu kolejnych publikacji o Potterze oburzyła jego fanów, którzy na change.org założyli petycję o przyznanie praw do publikowania przygód nastoletniego czarodzieja w języku białoruskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chcesz spać jak Harry Potter?

Do tej pory pod petycją podpisało się niemal 1700 osób.

Harry Potter po białorusku. Na przekór reżimowi Łukaszenki

W swojej petycji autorzy podkreślają, że to nie kultura białoruska znalazła się pod sankcjami, a Białoruś kierowana przez reżim Łukaszenki. Samo wydawnictwo, które do tej pory publikowało "Harry'ego Pottera", prowadzi działalność w Polsce i na swoim koncie ma m.in. publikowanie dzieł Stephena Kinga po białorusku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kolejnym argumentem za tym, aby jednak umożliwić publikacje kolejnych części serii autorstwa J.K.Rowling po białorusku jest fakt, że kraj z powodów politycznych opuszcza coraz więcej Białorusinów. Wśród nich znaczną część stanowią rodziny z dziećmi.

Oferowanie "Harry'ego Pottera" w języku białoruskim mogłoby zapewnić tym dzieciom bardzo potrzebny komfort i wspierać dobrostan emocjonalny na Białorusi i za granicą - tłumaczą autorzy petycji.

Wreszcie wskazują na to, że przetrwanie języka białoruskiego nie jest niczym pewnym, a sam reżim panujący na Białorusi tłumi używanie ojczystego języka na rzecz języka rosyjskiego. Znajomość białoruskiego języka może skutkować oskarżeniami, a nawet więzieniem. Tymczasem wydawanie książek w tym języku byłoby jawnym oporem wobec rosyjskiej propagandy.

Autorzy petycji chcą zebrać 2,5 tys. podpisów a następnie przekazać ją spółce Blair, która jest właścicielem praw autorskich serii o Harrym Potterze.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić