Początek 2023 r. był trudny dla pasażerów pociągów. Wszystko przez gigantyczne podwyżki cen biletów. PKP Intercity tłumaczyło niemal 18 proc. podwyżki wysokimi kosztami energii.
Sytuacja wywołała ogromną falę oburzenia wśród Polaków. W reakcji na to rząd zdecydował wesprzeć PKP IC 50 mln zł z budżetu państwa.
1 marca br. ceny biletów spadły niemal do poziomu sprzed podwyżki wprowadzonej 11 stycznia. Jednak ceny biletów na pendolino nadal są drogie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aktywny na Twitterze ekonomista i analityk gospodarczy Rafał Mundry porównał ceny biletów na pendolino i biletów lotniczych z Wrocławia do Warszawy.
Ekonomista sprawdził ceny biletów niemal z trzytygodniowym wyprzedzeniem, na 21 lipca. Okazało się, że bilety lotnicze są tańsze od biletów na pendolino w drugiej klasie.
Jednak trochę zaskakuje, że z Wrocławia do Warszawy pendolino jest droższe (169 zł) niż samolot (162 zł) - ocenił Rafał Mundry załączając ceny biletów ze stron przewoźników.
Warto zaznaczyć, że czas przejazdu pendolino z Wrocławia do Warszawy wynosi cztery godziny, a lot samolotem na tej samej trasie tylko godzinę.
Codziennie jest siedem bezpośrednich pociągów Wrocław-Warszawa, (w tym jedno pendolino) sześć lotów Wrocław-Warszawa - sprawdził ekonomista.
Jeden z internautów zwrócił uwagę jednak, że pociągiem można dojechać do centrum miasta, natomiast wybierając samolot trzeba doliczyć koszt dojazdu do centrum z lotniska.
Trzeba wziąć pod uwagę, że pociąg jedzie z centrum do centrum, a dojazdy na/z lotniska do centrum to dodatkowy koszt. Ale pod kątem czasu przejazdu/przelotu - samolot oczywiście wygrywa - wskazuje jeden z internautów.
Okazuje się, że taniej wychodzą bilety lotnicze także na innych trasach między polskimi miastami. "Ja kilka razy leciałam z Warszawy do Rzeszowa (w dwie strony) za 200 zł. pendolino było za 360 zł" - informuje jeden z komentujących.