Bon turystyczny - co to jest?
Bon turystyczny jest stosunkowo nową formą pomocy polskim rodzinom. Pomysł na przyznanie rodzinom bonu o wartości 500 złotych pojawił się po osłabieniu gospodarki kraju przez pandemię koronowirusa (oficjalna nazwa to COVID-19). Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu, w gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, campingu, za usługi hotelowe, kolonie, obozy oraz imprezy, które realizuje firma turystyczna albo organizacja pożytku publicznego. Kluczowe jest to, że dotyczy jedynie usług na terenie Polski, a więc tylko na terenie kraju można go wykorzystać. Termin ważności bonu przypada na koniec września 2022 roku. Co istotne, nie trzeba za jednym razem wykorzystać go w całości - można nim płacić wielokrotnie, aż do momentu wyczerpania wszystkich środków.
Czytaj też: Jak oszczędzać pieniądze?
Bon turystyczny - komu przysługuje?
Bon turystyczny jest jednorazowy i przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Drugie, dodatkowe 500 złotych, należy się dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dzieci otrzymują łącznie 1000 złotych. Bon turystyczny otrzymuje każda rodzina mająca co najmniej jedno dziecko. Nie bierze się tu pod uwagę poziomu zarobków i dochodu przypadającego na każdego członka godziny.
Czytaj też: PIT – jak go rozliczyć?
Jak starać się o bon turystyczny?
Czytaj też: Jak zarabiać na giełdzie?
Bon turystyczny można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku. W tym celu trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można się do niego dostać za pośrednictwem Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a także niektórych systemów bankowości internetowej. Bon jest aktywny po poprawnej weryfikacji podanych informacji. Aktywny bon okazuje się w czasie dokonywania rezerwacji lub podczas samego zakwaterowania w wybranym miejscu.
Czytaj też: Czek imienny – co to jest i jak go zrealizować?
Jak wygląda bon turystyczny?
Bon turystyczny przekazywany jest w formie elektronicznej. Ma on formę numeru składającego się z 16 unikalnych cyfr. Nabywca otrzymuje go za pośrednictwem wiadomości tekstowej na podany numer telefonu, albo na wskazany adres poczty elektronicznej. Nie należy dzielić się własnym kodem z innymi osobami.
Czytaj też: 5 lat pracy a emerytura
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.