Z programu Polski Bon Turystyczny Polacy korzystają już prawie 3 lata, bowiem wystartował on 1 sierpnia 2020 r.
Przyznano rodzicom ok. 4,2 mln bonów, by mogli wspólnie z dziećmi wybrać się na wycieczkę i wypocząć. Jak jednak przekazała PAP prof. Gertruda Uścińska, nadal w puli pozostaje kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych.
Czytaj także: Premier zapowiedział nowe 300 plus. "Wkrótce"
Na co wykorzystać bon turystyczny?
Szefowa ZUS przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie dla rodzin z dziećmi o wysokości 500 zł na dziecko oraz 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bonem można opłacić np. nocleg w wybranym hotelu czy innym obiekcie na terenie Polski lub imprezę turystyczną. Rodzice muszą pamiętać, że nie w każdym miejscu będą mogli bonu użyć, dlatego też przy rezerwacji noclegu warto zapytać, czy taki bon jest honorowany.
Czytaj także: Zakaz handlu zniesiony? Tusk: "Padło 30 tys. sklepów"
Wchodząc na stronę Polskiej Organizacji Turystycznej, można przejrzeć listę podmiotów turystycznej, gdzie możliwa jest płatność bonem.
Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie turystycznym - mówi szefowa ZUS.
Dobrym pomysłem jest także opłacenie za pomocą bonu turystycznego wypoczynku dziecka, np. zielonej szkoły lub jednodniowej wycieczki bez noclegu.
Kto może skorzystać z bonu turystycznego?
Zgodnie z ideą programu, z bonu turystycznego mogą skorzystać rodzice, którzy mieli prawo do 500 plus w chwili, gdy w życie weszły przepisy dot. bonów oraz jeżeli nabyli go między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.
Oczywiście możliwe jest, by niektórzy rodzice, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r., mogli również skorzystać z bonu. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy złożyli wniosek o 500 plus w ciągu trzech miesięcy od daty narodzin dziecka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.