Jak pisaliśmy niedawno, do hurtowego uruchamiania butelkomatów w swoich sklepach przymierza się Lidl. Obecnie te maszyny można spotkać w 16 sklepach tej sieci. Udało się w nich zebrać już ponad milion butelek, a za każdą oddaną butelkę sieć oferuje...bon rabatowy w wysokości 5 gr.
Pod tekstem zalaliście nas komentarzami.
Żarty 5 gr???? Kto będzie latał z butelkami żeby zyskać 50 gr. I żeby jeszcze te 10 butelek uzbierać. W małych polskich mieszkaniach - brzmiał jeden z komentarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Berlinie można nawet 25 eurocentów odzyskać... - napisał kolejny czytelnik.
I faktycznie, jak przekazała nam czytelniczka o2, niemieckie hipermarkety za jedną butelkę wypłacają 25 eurocentów, czyli równowartość 1,10 zł. To oznacza, że zwracając 22 butelki w Polsce, uzyskamy równowartość jednej butelki zwróconej w niemieckim hipermarkecie!
To jest lekki skandal, bo kwota 5 gr nikogo nie zachęci, a 25 eurocentów już tak - zauważa nasza czytelniczka.
Czy czeka nas turystyka "butelkowa"? Z pewnością nie każdemu będzie się to opłacało. Jeśli uzbieramy wspomniane 22 butelki, to za granicą otrzymamy za nie równowartość 24,2 zł.
Jest pewien haczyk
Jeśli jednak myślicie, że jesteście w stanie się wzbogacić jeżdżąc za zachodnią granicę z bagażnikami wypełnionymi butelkami - musimy ostudzić Wasze emocje. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech kwota jest zwracana w formie bonu na zakupy, a nie realnej gotówki.
Jeśli porównamy ceny niektórych produktów w niemieckich i w polskich hipermarketach czy dyskontach - taka zamiana wcale nie musi wyjść nam na dobre.
To nie jest nowy pomysł
Butelkomaty już jakiś czas temu mogliśmy spotkać w przestrzeni polskich miast. Pierwsze takie automaty swego czasu wprowadziła Coca-Cola. Należało pobrać specjalną aplikację, a konkretna liczba oddanych do recyklingów butelek czy puszek mogła zostać wymieniona na konkretną nagrodę, jak zniżki do różnych miejsc czy też bilety do kina.
Z pro ekologicznego rozwiązania korzystały też niektóre miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Chociażby warszawska Wola w czerwcu ubiegłego roku zamontowała na terenie dzielnicy dwa butelkomaty, do których można było wyrzucać butelki i zakrętki, a w zamian otrzymywano punkty wymienne na konkretne kupony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.