Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Ceny mieszkań spadają. Sytuacja na rynku nieruchomości znów się zmieni

274

Jak wskazują eksperci, ofert sprzedaży mieszkań sukcesywnie przybywa, ale zaczyna brakować potencjalnych nabywców. "Rynek może mieć problem z płynnością, a inwestorzy najmocniej zakredytowani już teraz zmuszani są do sukcesywnego obniżania cen" – alarmuje serwis Fxmag.pl. Ponadto część znawców rynku nieruchomości prognozuje kolejne obniżki stawek.

Ceny mieszkań spadają. Sytuacja na rynku nieruchomości znów się zmieni
Ceny mieszkań zaczynają spadać. Eksperci wskazują, że trend może się utrzymać w drugiej połowie roku (Pixabay)

Od pewnego czasu można mówić o względnej stabilizacji na rynku nieruchomości. Jak podkreślają eksperci, ma to związek z zakończeniem naboru wniosków do programu Bezpieczny Kredyt. Portal bankier.pl, opierając się na najnowszych odczytach indeksu urban.one, informuje, że w ostatnim czasie nastąpiło dalsze hamowanie cen nieruchomości.

Na stabilizację sytuacji na rynku nieruchomości wskazują także inne dane. Jak informuje Bezprawnik.pl, z danych BIK wynika, że w kwietniu uruchomiono 16,4 tys. kredytów hipotecznych – o 11,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Ponadto był to już trzeci miesiąc spadków, jeśli chodzi o liczbę uruchomionych kredytów na zakup nieruchomości.

Sukcesywnie spada także liczba sprzedanych mieszkań. Z danych Otodom Analytics wynika, że maj był dla deweloperów najgorszym miesiącem od stycznia 2023 r. Sprzedano bowiem jedynie 3,2 tys. mieszkań na rynku pierwotnym. To aż o 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Galopada cen" na rynku nieruchomości. Rząd zamierza temu przeciwdziałać

Ceny mieszkań wyhamowują. Sytuacja na rynku nieruchomości zaczyna się stabilizować

Specjaliści od rynku nieruchomości upatrują przyczyn w m.in. zwiększonej podaży oraz oczekiwaniu potencjalnych klientów na uruchomienie przez rządzących Kredytu na start.

Jak z kolei wynika ze wskazywanego w raporcie PKO BP monitoringu JLL, oferta deweloperska w 6 największych aglomeracjach na koniec I kwartału br. wynosiła 42,4 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i była ona zbliżona do poziomu z I kw. ubiegłego roku.

Sytuacja jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych aglomeracjach. Oferta najbardziej zmalała rok do roku w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, umiarkowany spadek odnotowano również w Warszawie.

Oferta znacznie natomiast wzrosła w Łodzi, bo aż o 51 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Był to trzeci kwartał wzrostu z rzędu, a na koniec I kw. br. Łódź zajmowała drugie miejsce po Warszawie pod względem wielkości dostępnej oferty.

Jak wskazuje w rozmowie z portalem Bezprawnik.pl Michał Kubicki, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej, "niska inflacja i wysokie stopy procentowe powinny spowodować spadek zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości. To natomiast, wraz ze zmniejszeniem popytu ze strony zwykłych obywateli, może przełożyć się na spadek cen mieszkań w drugiej połowie 2024 r. O ile, oczywiście, nie zostanie wprowadzony "Kredyt na start".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić