Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Ceny mleka szybują w górę. Będzie jeszcze drożej

14

Na rynku zaczyna brakować mleka. Obecnie jest go o nawet 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2023 r. W związku z tym jego ceny mogą pójść w górę, co z kolei przełoży się na ceny produktów mlecznych. Wszystko przez suszę, która dotknęła większość regionów w Polsce.

Ceny mleka szybują w górę. Będzie jeszcze drożej
Ceny mleka idą w górę (Pixabay)

Tegoroczna susza doprowadziła do braku trawy na łąkach i pastwiskach, przez co spadła wydajność krów mlecznych. Rolnicy byli zmuszeni zaopatrywać swoje gospodarstwa w dodatkową paszę, a w konsekwencji wzrosły koszty produkcji mleka.

W 13 województwach stwierdzono suszę rolniczą, powodującą straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych – alarmuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

Sytuacja w mleczarniach staje się coraz bardziej problematyczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe masło. Zdrowsze i smaczniejsze niż ze sklepu

Trudna sytuacja na rynku mleka. Ceny produktów mlecznych pójdą w górę?

- Mleczarniom już brakuje mleka. Widać to po cenach mleka przerzutowego, które od jakiegoś czasu drożeje – wskazał w rozmowie z Portalem Spożywczym Wiesław Żebrowski, prezes Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej i wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Ponadto susza sprawiła, że na łąkach nie ma już traw, ani nie będzie ostatniego pokosu. Przekłada się to również na gorsze plony większości upraw, co finalnie oznacza też mniej paszy na rynku.

Mimo dobrych zbiorów kukurydzy paszowej, trzeba uzupełnić dietę krów. One potrzebują traw, sianokiszonek, gdyż są tam inne białka, lepiej pracują ich układy pokarmowe niż na monodiecie. To wszystko zwiększa koszty produkcji mleka i obniża jego rentowność przy obecnych cenach - podkreślił w rozmowie z serwisem Wiesław Żebrowski.

Trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wzrost cen produktów mlecznych. "Na giełdzie EEX koszt jego tony w kontrakcie na wrzesień osiągnął w piątek (30 sierpnia 2024) poziom 7 tys. 900 euro. Ponadto w kontrakcie październikowym ceny w środę (28 sierpnia) dobiły do rekordowego poziomu 8 tys. 75 euro za tonę" - alarmuje serwis agrofakt.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić