Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Chcą przywrócenia handlu w niedziele. Jest jeden podstawowy warunek

42

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele do dziś budzi liczne emocje wśród Polaków. Po zmianie władzy pojawiły się spekulacje na temat możliwych zmian w tej regulacji. Jak się również okazuje, aż 7 na 10 kasjerów sklepów wielkopowierzchniowych chce zniesienia zakazu. Stawiają jednak pracodawcom jeden istotny warunek.

Chcą przywrócenia handlu w niedziele. Jest jeden podstawowy warunek
Chcą przywrócenia handlu w niedziele. Mają ważny warunek (Adobe Stock, Syda Productions)

Od marca 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele, który wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Na przestrzeni lat ograniczenia były stopniowo zaostrzane, aż do obecnej sytuacji, gdzie tylko 7 z ponad 50 niedziel w roku to niedziele handlowe. Pytanie o przyszłość tego zakazu jest nadal gorąco dyskutowane.

Niedawne badanie UCE Research dla portalu Onet ukazuje, że zdania kasjerów i sprzedawcó na temat zakazu są podzielone. 45 proc. z nich opowiada się za zniesieniem zakazu i powrotem do wcześniejszych zasad. 50 proc. preferuje utrzymanie obecnych przepisów. Tylko 5 proc. badanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Napad z bronią na sklep. Tak zareagował sprzedawca

Prezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński, nie jest zaskoczony wynikami sondażu. Zauważa, że w poprzednich badaniach również dominowała grupa popierająca ograniczenie handlu w niedziele. Jego zdaniem, te wyniki odzwierciedlają ogólne nastroje społeczne.

Chcą przywrócenia handlu w niedziele w Polsce

Interesująca zmiana w wynikach sondażu następuje, gdy kasjerom zaoferuje się dwukrotne wynagrodzenie za pracę w niedziele. W takiej sytuacji aż 69 proc. badanych popiera zniesienie zakazu handlu w niedziele, 26 proc. jest przeciwnych, a 5 proc. pozostaje bez zdania. To pokazuje, że większość kasjerów jest skłonna pracować w niedziele, jeśli wiązałoby się to z wyższym wynagrodzeniem.

Marcin Lenkiewicz, ekspert rynku retailowego z Grupy BLIX, uważa, że taka postawa kasjerów odzwierciedla nie tylko chęć poprawy zarobków, ale również oczekiwanie sprawiedliwego traktowania w dni mniej pożądane. Coraz bardziej znaczące staje się dla nich zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Zniesienie zakazu handlu w niedziele z jednoczesnym wprowadzeniem podwójnego wynagrodzenia dla kasjerów wydaje się teoretycznie możliwe. W praktyce napotyka na wiele przeszkód. Główną barierą są zwiększone koszty operacyjne, które musieliby ponieść pracodawcy.

Prezes Polskiej Izby Handlu wskazuje, że wzrost płac, będący jednym z największych elementów kosztowych, mógłby znacząco obniżyć rentowność firm. Obroty generowane w niedziele mogłyby nie wystarczyć na pokrycie tych dodatkowych wydatków.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Żegnają 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Czesi piszą o polskim megamieście. Ma być większe od Warszawy
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić