Komitet rodzicielski powinien funkcjonować w każdej szkole. Zwykle współtworzą go trójki klasowe, które są wybierane na początku roku szkolnego - na pierwszym zebraniu rodziców.
Wówczas zbiera się także składki na działalność komitetu rodzicielskiego. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznacza się na:
- imprezy szkolne;
- zakup pomocy dydaktycznych/artykułów szkolnych;
- nagrody dla uczniów;
- wycieczki szkolne (m.in. dofinansowania dla dzieci, których rodzice nie mogą we własnym zakresie sfinansować wycieczki).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy trzeba płacić składkę na komitet rodzicielski?
Wysokość składki proponowanej przez radę rodziców jest uzależniona od szkoły. Zwykle jest to 50-100 zł za cały rok. Czasami oczywiście są to mniejsze lub większe kwoty. Jeżeli w danej placówce uczy się rodzeństwo, rodzice mogą liczyć na zniżki.
Czy trzeba uregulować składkę na komitet rodzicielski?
Prawo Oświatowe zdecydowanie przesądza, że składki na funkcjonowanie rady i dokonywane przez nią zakupy mają charakter dobrowolny. To rodzic powinien zdecydować, ile wpłaci, ma prawo również odmówić opłacenia składki, nie ponosząc za to odpowiedzialności. Szkoła nie może do niczego zmusić, może jedynie zachęcać, żaden rodzic czy dziecko nie może ponosić jakichkolwiek konsekwencji w związku z odmową, czy też niemożnością wniesienia składki - czytamy w materiale superbiz.se.pl.
Czytaj także: Koniec płacenia gotówką coraz bliżej? Oto wymowny sygnał