Od dawna trwają poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Na niecodzienny pomysł wpadli założyciele firmy Quaise Energy, powiązanej z amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT). Przedsiębiorstwo chce wydrążyć tunel sięgający 20 km w głąb skorupy ziemskiej.
Planują pozyskiwać energię z gorącej magmy. "To nie możliwość, a konieczność"
Quaise Energy chce pozyskiwać energię geotermalną ze stopionej magmy o temperaturze 500 stopni Celsjusza. Na realizację projektu zebrano 63 mln dolarów (ok. 267 mln zł). Firma wierzy, że na wydrążeniu tunelu skorzysta wiele krajów.
To nie możliwość, a konieczność. Pozyskiwana z głębi Ziemi energia geotermalna jest rdzeniem niezależnej energetyki – zaznaczają twórcy pomysłu.
W wywiercony otwór wprowadzana ma być woda. W ten sposób gorąca magma poddawana byłaby odparowywaniu. Wypychana na powierzchnię para wodna ma napędzać specjalnie przygotowane turbiny, które odpowiadałyby za produkcję energii.
Czytaj także: Alternatywne źródła energii - rodzaje
Przełomowa metoda wydobywania energii. Wykorzystają fale światła o milimetrowej długości
Problemem ma być jednak wykopanie głębokiego na 20 km otworu. Wysokie temperatury uniemożliwiają bowiem korzystanie z tradycyjnych wierteł. Dlatego też firma chce wykorzystać w tym celu fale światła o milimetrowej długości, generowane przez znajdujący się na powierzchni żyrotron.
Metoda szczelinowa była dotąd stosowana w przemyśle naftowym. Quaise Energy zaznacza, że rozwiązanie musi zostać przetestowane poza laboratorium. Jeżeli pomysł okaże się skuteczny, przedsiębiorstwo ma szansę na wydobywanie niemal nieograniczonych ilości energii.
Obejrzyj poniżej: W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.