Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Chcesz dać dom lub mieszkanie bliskim? Zobacz, czym jest umowa dożywotnia

3

Zarówno ruchomość, jak i nieruchomość możemy zapisać komuś w testamencie lub podarować. Jeszcze jedną z opcji na przekazanie dóbr jest umowa dożywocia. Warto zawczasu dowiedzieć się, czym te procedury się różnią, żeby dobra materialne przekazać naszym bliskim w jak najlepszy dla nas i dla nich sposób.

Chcesz dać dom lub mieszkanie bliskim? Zobacz, czym jest umowa dożywotnia
Dziadkowie i rodzice często zabezpieczają swoich potomnych nieruchomościami (Pixabay)

Nieruchomość to zabezpieczenie na przyszłość. Wie to wielu z nas, zwłaszcza w czasach, kiedy mało kto może sobie pozwolić na zakup za gotówkę, czy nawet na kredyt. Doskonale też zdają sobie z tego sprawę starsze pokolenia.

Z tego też powodu zarówno rodzice jak i dziadkowie chcą zabezpieczyć swoich potomnych, przepisując na nich nieruchomość. Najczęściej w takiej sytuacji sięga się po darowiznę. Jednak nie jest ona jedynym sposobem na takie przekazanie.

Problematyczna darowizna

Najczęściej sięgamy po rozwiązanie w postaci darowizny. Możemy podarować zarówno dom, jak i mieszkanie własnościowe czy własnościowy lokal spółdzielczy. Umowa takiej darowizny musi zostać sporządzona u notariusza, a darujący powinien posiadać przy sobie konkretne dokumenty: akt własności mieszkania, numer księgi wieczystej, aktualną wycenę mieszkania i zaświadczenie o uregulowaniu podatku od darowizny lub o prawie do zwolnienia z opłaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zabójcze podwyżki". Ekspert o ratunku dla kredytobiorców

Jednak cofnięcie takiej darowizny jest bardzo problematyczne i możliwe jedynie w wyjątkowych okolicznościach, np. gdy sytuacja majątkowa darczyńcy ulega gwałtownemu pogorszeniu, a przekazana część majątku wpływa na jego szkodę (to może być zarówno nagła utrata pracy, jak i pogorszenie się stanu zdrowia).

Alternatywą jest umowa dożywocia, którą można zawrzeć jedynie z pełnoletnim dzieckiem lub wnukiem. W praktyce nabywca (dziecko, wnuk) zobowiązuje się do zapewnienia oddającemu dożywotniego utrzymania. To oznacza, że rodzic przekazujący nieruchomość ma prawo stałego mieszkania lub dziecko jest zobowiązane do zapewnienia mu lokum, a także wyżywienia i zaspokojenia wszystkich potrzeb, również dotyczących opieki w czasie choroby. Umowę trzeba sporządzić w formie notarialnej. Konieczne będzie też opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podobnie jak w przypadku darowizny, umowę dożywocia może zerwać jedynie orzeczenie sądowe.

Ostatnia wola

Ostatnią z opcji jest testament. Dobra wiadomość jest taka, że można go zmieniać wielokrotnie. Wówczas nieruchomość trafia pod zarządzanie dzieci dopiero po śmierci rodziców czy dziadków.

Młode pokolenie musi też pamiętać, aby w ciągu 6 miesięcy złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Pomoże im to uniknąć podatku od darowizny. Dotyczy to jednak wyłącznie najbliższej rodziny.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić