Program "Dobry Start" oznacza wypłatę 300 złotych na wyprawkę szkolną. Jest to jednorazowe świadczenie. Stanowi ono wsparcie dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny.
Świadczenie przysługuje wszystkim rodzicom - dochody nie są brane pod uwagę. Takie wsparcie można uzyskać na uczniów do 20. roku życia lub 24. roku życia (osoby niepełnosprawne).
By uzyskać dodatkowe 300 złotych, należy złożyć specjalny wniosek. Jeżeli ktoś chce otrzymać środki jeszcze we wrześniu, to musi dopełnić formalności do końca sierpnia. Jeżeli dokumenty zostaną złożone później, to wypłata nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
"Dobry Start". Jak złożyć wniosek o 300 zł?
Na gov.pl podkreślono, że wniosek może złożyć "matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)".
Czytaj także: Lech Wałęsa w wannie. Były prezydent pokazał za dużo?
Nabór wniosków o wsparcie w ramach "Dobrego Startu" ruszył 1 lipca 2022 roku. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wypłatą świadczenia, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski o świadczenie "Dobry Start" można składać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane konto bankowe - podkreślono w rządowym komunikacie.
Wnioski online można składać do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną bądź portal PUE ZUS. Możliwości jest zatem sporo. Lepiej nie zwlekać z wypełnieniem wniosku, by przypadkiem nie stracić 300 złotych. W obliczu drożyzny każde tego typu wsparcie jest jak najbardziej przydatne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.