Wyższa emerytura jest pojęciem łączonym przede wszystkim z waloryzacją emerytur. Jednak ten mechanizm dotyczy tylko świadczeń już wypłacanych. Co więcej, waloryzacja głównie przeprowadzana jest z urzędu.
Znacznie wyższą emeryturę mogą otrzymać osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Według ZUS-u ich świadczenia mogą zostać nawet podwojone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto sekret wysokiej emerytury w Polsce
Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie emerytury jest po prostu pozostanie na rynku pracy. Według ZUS-u już nawet jeden rok dłuższej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, może przynieść od 10 do nawet 15 procent wyższego świadczenia.
Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
W przypadku przeciętnej emerytury, 10-15 procent oznacza kilkaset złotych. Im dłużej będziemy pozostawać na rynku pracy, tym większą emeryturę możemy otrzymać.
Rekordzista dostaje niemal 50 tys. złotych
90-letni emeryt ze Śląska jest doskonałym przykładem tego, że opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. W swoim życiu spędził w pracy ponad 62 lata. Dzięki temu, co miesiąc otrzymuje świadczenie wynoszące ponad 48,6 tys. zł.
Są trzy składniki zapewniające większą emeryturę, jeżeli zdecydujemy się nie wnioskować o świadczenie po przekroczeniu wieku emerytalnego. Pierwszym składnikiem są większe ilości składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS.
Większe świadczenie zapewnia coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału. Ostatnim składnikiem jest coraz krótsza średnia liczba lat życia, wynikająca z tablic publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Czytaj także: Biedronka zamraża ceny produktów. Są pewne wyjątki