Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym, w celu ochronienia przed podwyżkami cen prądu zastosowano dwa zabezpieczenia: limit zużycia prądu oraz cena maksymalna dla energii elektrycznej.
Jednak żeby nie odczuć podwyżki - musimy spełnić warunki formalne.
Warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, żeby nasze opłaty za prąd w pierwszej połowie tego roku się nie zmieniły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla konkretnych gospodarstw ustalone są konkretne limity:
- 1500 kWh— dla większości gospodarstw domowych,
- 1800 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba niepełnosprawna,
- 2000 kWh — dla rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny,
- 2000 kWh — dla gospodarstw domowych rolników.
Te gospodarstwa muszą złożyć wniosek, żeby skorzystać z wyższego limitu
Dla większości gospodarstw domowych limit wyniesie 1500 kWh. Nie muszą one dopełniać żadnych formalności. Pozostałe grupy, dla których przewidziano wyższy limit, muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy prądu. Chodzi tutaj o gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi, rodzicami posiadającymi Kartę Dużej Rodziny oraz gospodarstw rolniczych. Oczywiście dotyczy to tych gospodarstw, które w ubiegłym roku takiego wniosku nie składał, bo albo o tym zapomniały, albo nie miały jeszcze prawa do zwiększonego limitu.
Trzeba tutaj pamiętać o terminie na złożenie oświadczenia - jest to 31 marca 2024. W przypadku osób, które dopiero w trakcie trwania roku nabędą prawo do zwiększonego limitu prądu, takiej formalności trzeba dopełnić w ciągu 30 dni.
Dostawcy energii już zamieścili na swoich stronach odpowiednie wzory oświadczeń. Można je złożyć zarówno przez internet, jak i w punktach obsługi klienta.
Ceny prądu. Tanio już było
Warto zwrócić uwagę na to, ile wynosiły limity taniego prądu w 2023 roku. Jak się okazuje - były one znacznie wyższe, niż obecnie:
- podstawowy dla wszystkich gospodarstw domowych 3000 kWh,
- osoby niepełnosprawne 3600 kWh,
- rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh.