W Polsce aktualnie pracuje ok. 100 tysięcy policjantów. To jednak wciąż liczba niewystarczająca - w wielu komisariatach brakuje funkcjonariuszy, a służby starają się za wszelką cenę zachęcić nowych kandydatów do pracy w ich szeregach.
Czytaj także: Policja prosi ludzi, by machali kierowcom. Oto powód
Choć w ostatnich latach zasady kwalifikacji zostały nieco złagodzone, to wciąż istnieją przepisy, które jasno określają kryteria naboru do policji. Tyczy się to przede wszystkim kwestii zdrowotnych, regulowanych przez rozporządzenie MSWiA opublikowane dnia 11 października 2018 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praca w policji? Te choroby cię dyskwalifikują
Zawiera ono wykaz chorób, które dyskwalifikują kandydata do policji z możliwości ubiegania się o pracę. Co ważne, mowa tutaj zarówno o schorzeniach fizycznych, jak i psychicznych. Na liście znajdują się m.in.:
- choroby serca i układu krążenia (m.in. wady serca, nadciśnienie);
- choroby neurologiczne (m.in. epilepsja);
- choroby układu oddechowego (m.in. choroby płuc, astma)
- choroby układu krwionośnego (m.in. anemia, hemofilia);
- problemy ze słuchem;
- choroby wzroku (niemożliwość korekcji okularami);
- choroby psychiczne (m.in. depresja, schizofrenia);
- nadużywanie narkotyków i alkoholu;
- choroby zakaźne (m.in. HIV, wirus zapalenia wątroby typu B i C);
- inne różne choroby przewlekłe.
Warto pamiętać, że przedstawiona lista schorzeń nie jest zamknięta. Istnieje bowiem szereg innych czynników zdrowotnych, które mogą utrudnić podjęcie służby.
Ostateczną decyzję podejmuje lekarz medycyny pracy - to on dokonuje kompleksowej analizy stanu zdrowia kandydata na policjanta. W razie wątpliwości warto także skontaktować się z najbliższymi służbami rekrutacyjnymi.