Dlaczego rezerwuje się miejsca na cmentarzach? Starsi ludzie często starają się w ten sposób odciążyć swoich bliskich. Szukają miejsca, gdzie będzie można ich w przyszłości pochować. Taka rezerwacja nie należy jednak do tanich rzeczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przekonała się o tym reporterka "Expressu Ilustrowanego". Kobieta zadzwoniła do kancelarii kilku cmentarzy w Łodzi. Okazuje się, że nie każda nekropolia ma możliwość rezerwacji miejsca pochówku.
Okazuje się, że dwa łódzkie cmentarze oferują taką usługę. To nekropolia przy ul. Szczecińskiej, a także cmentarz ewangelicko-augsburski. Osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości, musi sięgnąć głęboko do portfela.
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Jeżeli chcemy zarezerwować plac na dwie trumny, to kosztuje on około 4 tysięcy złotych. Wymurowanie piwnicy to koszt usług kamieniarza. Wymaga dopłaty od 5,5 do nawet 6,5 tysiąca złotych - usłyszała dziennikarka.
Do jednorazowej opłaty dochodzi jeszcze rezerwacja grobu. Tu cena jest jeszcze wyższa. Za zapewnienie sobie godnego pochówku przez 99 lat należy zapłacić 10 tysięcy złotych lub 200 złotych za rok!
Portal onet.pl podaje, że ceny w innych miastach są różne. Rezerwacja miejsca pochówku na 20 lat w Warszawie to koszt 1000 złotych.
Przypomnijmy, że w Polsce dodatek pogrzebowy, który otrzymuje rodzina zmarłej osoby, przeznaczony m.in. na organizację pogrzebu wynosi 4000 złotych.
Nie starcza on jednak już nawet na najskromniejszą ceremonię - nawet, jeżeli zmarły miał wcześniej zarezerwowane miejsce na cmentarzu.