Chińskie embargo dla Polski. Poszło o drób

138

Chińska Generalna Administracja Celna wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowały o wprowadzeniu embarga na import produktów drobiowych z Polski. Wszystko przez ptasią grypę, której obecność potwierdzono na terenie naszego kraju. Ta decyzja oznacza straty dla krajowych producentów.

Chińskie embargo dla Polski. Poszło o drób
Embargo na polski drób w Chinach (Adobe Stock)

W związku z potwierdzeniem przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1 na terytorium Polski, Chińska Generalna Administracja Celna wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowały o wprowadzeniu embarga na import produktów drobiowych z Polski.

Embargo to jest reakcją na oficjalne potwierdzenie wystąpienia ogniska tej choroby przez Polskę, zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt pod koniec sierpnia w województwie lubuskim.

Władze chińskie podkreśliły, że decyzja o zakazie "bezpośredniego lub pośredniego importu drobiu i produktów z nim związanych z Polski", ma na celu ochronę bezpieczeństwa hodowli zwierząt oraz bezpieczeństwa biologicznego w Chinach. Embargo obowiązuje od dnia publikacji decyzji, czyli od 4 września.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Historyczna katastrofa. Ptasia grypa wybiła tysiące żurawi w Izraelu

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zalecono, aby produkty drobiowe wysłane do Chin przed tą datą poddać ścisłej kwarantannie i dokładnym testom przed ewentualnym dopuszczeniem do obrotu. Tymczasem towary wysyłane po wejściu w życie zakazu mają zostać odesłane do Polski lub zniszczone.

W odpowiedzi na sytuację, ambasador RP w Pekinie, Jakub Kumoch, za pośrednictwem platformy X przekazał, że regionalizacja może umożliwić handel pomimo wykrycia HPAI.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ambasador wyraził też nadzieję na podpisanie do grudnia umowy, która umożliwi blokowanie jedynie specyficznych regionów w przypadku wykrycia HPAI, a nie całego kraju.

Przypomnieć warto, że podobny zakaz importu polskiego drobiu został wprowadzony przez Chiny w styczniu 2020 roku, ale zniesiony później - 24 czerwca tego samego roku.

Autor: BBI
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić