W trakcie jesiennych rekrutacji 2023 r. do seminariów przyjęto 280 mężczyzn. To blisko 50 mniej niż rok temu - podała Katolicka Agencja Informacyjna. Z kolei w ciągu pięciu lat liczba kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych w całym kraju zmniejszyła się z ponad 3 tys. do niespełna 2 tys.
Czytaj także: 86-latek czyta wiersze na ulicy. Ludzie są poruszeni
Takiego spadku nie obserwujemy natomiast jeśli chodzi o Instytuty Świeckie czy indywidualne formy życia konsekrowanego - informuje KAI.
Obecnie we wszystkich seminariach w Polsce kształci się 1690 kleryków. Rok temu było ich 1965 - poinformował na platformie X ks. Daniel Wachowiak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ciekawe, jeszcze w 2000 r. w polskich seminariach do kapłaństwa przygotowywało się 6789 kleryków - wskazuje KAI. Liczba ta jednak systematycznie spada.
Jakie są warunki przyjęcia do seminarium duchownego? Na stronie lubelskiego seminarium czytamy: "potrzebna jest przede wszystkim twoja pozytywna, świadoma i dobrowolna odpowiedź na głos Bożego powołania, aby zostać kapłanem i gorliwie służyć Bogu i ludziom".
Podejmując decyzję o wyborze kapłańskiej drogi życiowej powinieneś zastanowić się nad twoim osobistym związkiem z Jezusem Chrystusem, nad jakością twojej wiary i modlitwy, nad twoim udziałem w Eucharystii i sakramencie pokuty, nad twoją gotowością poświęcenia się dla innych - czytamy w zakładce rekrutacja.
Ponadto w trakcie rekrutacji kandydaci muszą złożyć kilka dokumentów m.in. podanie z prośbą o przyjęcie do seminarium, własnoręcznie napisany życiorys (z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej, odebranej edukacji, doświadczenia zawodowego, zaangażowania kościelnego), opinię księdza proboszcza własnej parafii oraz katechety ze szkoły średniej, a także świadectwo dojrzałości w oryginale.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.