Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że zdalnie lub hybrydowo działa już w blisko 2131 placówek. Większość, bo 2037, działa z kolei w trybie mieszanym. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo niemal każdego dnia przybywa placówek, które przestają pracować stacjonarnie. Kwarantanną obejmowani są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele.
W przypadku przejścia na tryb zdalny, rodzicom dzieci, które wymagają opieki, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Wyjaśniamy, jak go dostać.
Zasiłek opiekuńczy - co musisz o nim wiedzieć?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub działają w ograniczonym zakresie i dlatego nie mogą zapewnić dziecku opieki.
Na zasiłek mogą liczyć rodzice opiekujący się dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli pociecha posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jednak w sytuacji, gdy dziecko ma zapewnianą opiekę przynajmniej jednego z rodziców lub gdy opiekun korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo jest bezrobotny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:
• do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
• do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
• do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czytaj też: Duże zmiany w 500+
Zasiłek opiekuńczy – jaka kwota ?
Sam zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. bazowego wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że około 10 listopada w szpitalach będzie już ponad 11 tys. pacjentów z koronawirusem. Ewentualne obostrzenia mają być jednak wprowadzane regionalnie - zdaniem rządu sytuacja jest w tej chwili dynamiczna.
Czytaj też: Rząd chce zamrozić zasiłki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.