aktualizacja 

CPK jeszcze nie powstało, a już może przegrać z konkurencją. Zbudują ją... w Afryce

32

Szacunkowo, jeśli inwestycja o nazwie CPK, dojdzie w Polsce do skutku - pierwsze odloty z centralnego portu będą mieć miejsce w 2032 roku. Tymczasem w Afryce zakasano rękawy. Ogromny hub lotniczy, jaki ma powstać w Etiopii, będzie w stanie obsłużyć nawet 100 mln pasażerów rocznie.

CPK jeszcze nie powstało, a już może przegrać z konkurencją. Zbudują ją... w Afryce
Budowy CPK w Afryce chcą linie Ethiopian Airlines (Wikimedia Commons, Anna Zvereva)

Cztery pasy startowe, miejsca dla 270 samolotów i możliwość obsłużenia nawet 100 mln pasażerów w ciągu roku. To dane na temat CPK, ale powstającego w sercu Afryki. Jego budowa w Etiopii ma się zakończyć do 2029 roku.

Tymczasem polskie CPK ma powstać do 2032 roku. Nawet, jeśli uda się dotrzymać tego terminu, to inwestycja nie będzie tak imponująca, jak ta w Afryce. Planowo rocznie polskie CPK ma obsługiwać ok. 34 mln osób rocznie.

Lotnisko w stolicy nie wytrzymuje natężenia ruchu. Ten sam problem w Warszawie i Addis Abeba

Ethiopian Airlines chce się rozwijać, lecz lotnisko w stolicy Etopii, Addis Abeba, nie jest w stanie obsługiwać więcej, jak 24 mln pasażerów rocznie. Obiekt jest za mały i ma przestarzałą infrastrukturę. Stąd pomysł na budowę CPK. Na jego lokalizację wybrano okolice miejscowości Biahoft, leżącej 45 km od Addis Abeba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: CPK z "zielonym światłem"? "Będzie dużym portem lotniczym"

5-letni plan budowy pierwszego etapu afrykańskiego CPK ma pochłonąć aż 6 mld dolarów, jednak jak zaznacza portal geekweek.interia.pl, inwestycja będzie współfinansowana przez inwestorów zainteresowanych tym przedsięwzięciem.

Polskie CPK: przejęto 80 proc. gruntów pod inwestycję

Z ostatnich doniesień wynika, że już niemal 80 proc. terenów potrzebnych do wybudowania CPK zostało nabytych bądź zgłoszonych do programu dobrowolnych nabyć.

Jeszcze w lipcu przedstawiciele CPK apelowali do właścicieli terenów, który nie zgłosili się do programu nabyć dobrowolnych. Takich adresów miało być 50. Teraz już wiadomo, że do CPK spłynęło kolejnych 31 zgłoszeń.

Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w programie dobrowolnych nabyć, mogą otrzymać 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Można też zgodzić się na wycenę nieruchomości bez stopnia jej zużycia. Bez względu na to, jak leciwy i podniszczony jest nasz dom, inwestor (w tym wypadku CPK) zapłaci pełną wartość domu o takim samym metrażu, zbudowanego na nowo.

Tereny pod polskie CPK są stopniowo zdobywane, ale na decyzję lokalizacyjną dla obszaru przyszłego lotniska przyjdzie nam poczekać przynajmniej do końca tego roku.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić