Czek imienny - co to jest?
Rozliczenia przy pomocy czeków stanowią jedną z form płatności bezgotówkowych. Często korzysta się z nich w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, a także we Francji. W Polsce niezbyt dobrze przyjęła się ta forma płatności, choć rozliczanie się czekiem jest oczywiście akceptowalne.
Czek jest dokumentem wystawionym w odpowiedniej formie - stałej i niezmiennej. Powinien zawierać polecenie wypłaty wskazanej sumy przez bank względem okaziciela czeku lub wymienionej osobie. Pieniądze pochodzą oczywiście z konta wystawcy, jeśli znajdują się one na rachunku w momencie realizacji czeku. Czek można wystawić na daną osobę albo na tzw. okaziciela, czyli każdą osobę, która będzie w jego posiadaniu i zgłosi się do banku z prośbą o wypłatę środków. Czek na okaziciela powinien zawierać w swojej treści określenie "Wystawić okazicielowi". Może także zupełnie nie wskazywać, komu należy się zapłata. Czek imienny to zupełnie inny rodzaj czeku - musi on wskazać imię i nazwisko odbiorcy, a także określenie "Nie na zlecenie" czy inne podobne.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Czek imienny - realizacja
Realizacja czeku możliwa jest na dwa sposoby. Pierwszy to inkaso czeku a drugi skup czeku. Jeśli chodzi o inkaso, to bank po otrzymaniu czeku rozpoczyna procedurę sprawdzenia, czy jest wypłacalny. Najpierw sprawdza, czy bank wystawiający czek jest w stanie pokryć deklarowaną sumę, a po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi dokonuje wypłaty. Jeżeli zaś chodzi o skup czeku, to realizacja odbywa się od razu - to znaczy, że okaziciel po pokazaniu posiadanego czeku dostaje pożądaną gotówkę. Warto dodać, że skup czeku jest w Polsce bardzo rzadko spotykany (można go dokonać jedynie w banku PKO BP i to po spełnieniu kilku ściśle określonych warunków). O wiele częściej w naszym kraju obowiązuje inkaso czeku, które wiąże się z dość długim czasem oczekiwania na pieniądze. Może to trwać od 3 tygodni nawet do 3 miesięcy. Co więcej, banki często biorą za ich realizację niewielką prowizję.
Czytaj także: SD-Z2 – jak wpisać udział?
Jak zrealizować czek angielski w Polsce?
Czek angielski realizuje się w Polsce tylko za pomocą inkaso czeku. Warto to wiedzieć, bo oznacza to dość długi czas oczekiwania na środki finansowe. Poza tym należy liczyć się z prowizją - nie ma w Polsce banku, który zrealizuje czek angielski bezpłatnie. Jeśli zatem mamy możliwość wyboru, to warto poprosić o przelew na konto w UK niż o czek.
Czytaj także: Ubezpieczenie na życie - jakie wybrać?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.