Mniej znaczy więcej
Zmiany wchodzą w życie z dnia na dzień. Czterodniowy tydzień pracy obejmie na razie 500 pracowników, którzy będą pracować od poniedziałku do czwartku - przez 3 dni w biurze i jeden dzień zdalnie. W sumie Desigual zatrudnia ponad 2 700 pracowników w 89 krajach. Z czasem zmiany mogą objąć ich wszystkich.
Czytaj także: Będą pracować krócej. Planują czterodniowy tydzień pracy
Przedstawiciele Desigual wskazują przy tym, że firma nadal będzie zabiegała o ściąganie do siebie "najbardziej pożądanych" pracowników. wpłynąć na jakość ich pracy. Dyrektor generalny marki, Alberto Ojinaga, wyraża przy okazji nadzieję, że decyzja zainspiruje do zmian całą branżę modową.
Czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym łączeniu życia zawodowego z prywatnym. Pozytywnie mogłoby to wpłynąć także na poziom produktywności pracowników.
Czterodniowy tydzień pracy w Hiszpanii
W Hiszpanii w eksperymencie dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy przy zachowaniu dotychczasowej pensji udział bierze 200 małych i średnich firm. Wyniki badania mają być znane za trzy lata. Wcześniejsze podobne testy pokazały pozytywne skutki.
Rząd Hiszpanii dał się przekonać lewicowej partii Mas Pais, która twierdzi, że pracownicy są tak samo wydajni, gdy pracują 32 godziny w tygodniu, jak i gdy spędzają w pracy 40 godzin. Rewolucyjny eksperyment ma w sumie kosztować 50 mln euro, które pokryją koszty firm, biorących w nim udział.