W przypadku Święta Wojska Polskiego i uroczystości Wniebowzięcia Maryi Panny mamy do czynienia z dniem ustawowo wolnym od pracy. Pracownikom zasadniczo należy się dzień wolny.
Mówi o tym art. 140. Kodeksu Pracy. Zaznaczono w nim, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".
Czytaj także: Motorówką wbił się w łódź i zabił płynącą nią kobietę. "Cały czas był rozproszony przez telefon"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Święto przypadające we wtorek jest więc dniem wolnym od pracy. Niektórzy mogą jednak liczyć również na wolny poniedziałek.
14 sierpnia jest zwykłym dniem roboczym, choć są wyjątki. Niektóre zakłady pracy lub urzędy skracają tego dnia pracę lub wysyłają pracowników na 4-dniowy weekend. Przykład? Prokuratura w Siedlcach, która zarządziła, iż dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), pracownicy będą mogli odebrać właśnie 14 sierpnia, zapewniając sobie długi weekend - podkreśla Radio ZET.
A co z tymi, którzy teoretycznie muszą pojawić się w pracy w dniu 14 sierpnia? Oni mogą zapewnić sobie długi weekend za sprawą poproszenia o urlop wypoczynkowy.
Dni wolne do końca 2023 roku
Do końca 2023 roku nie zostało zbyt wiele dni ustawowo wolnych od pracy:
- 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia (wtorek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia
W tym roku wypada jeszcze 97 dni roboczych. Na pocieszenie można dodać, że liczba dni wolnych to 46 (wliczając święta i weekendy).