1 maja to międzynarodowe święto pracy. Wszyscy zapominalscy będą chcieli zrobić zakupy w pobliskich marketach. I zejść jedzenie z aplikacji czy na telefon. Wyjątkowo może pofatygować się do lokalu. Gdzie wybrać się na zakupy? I które lokale gastronomiczne będą 1 maja otwarte?
W tym roku 1 maja wypada we środę. Każdy, kto będzie chciał zrobić zakupy, będzie musiał "pochodzić" za otwartym sklepem.
- Biedronka,
- Lidl,
- Carrefour,
- Kaufland,
- Dino,
- Stokrotka
i inne markety będą tego dnia nieczynne. Inaczej sprawa wygląda z Żabką i każdym innym małym sklepem spożywczym. Tutaj wszystko zależy od chęci i dobrej woli właścicieli, którzy jeżeli chcą mieć otwarty sklep, muszą stanąć za kasą. A jak wygląda wyjście do restauracji lub zamówienie jedzenia do domu w Święto Pracy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Restauracje otwarte 1 maja?
Wszystkie restauracje zlokalizowane w centrach handlowych będą nieczynne. Lokale działające na zasadach franczyzy, mają być jednak otwarte.
Jak powiedział nam pracownik restauracji McDonald’s w Gdańsku, lokal przy ul. Bażyńskiego 2 będzie otwarty. Pozostałe restauracje w Gdańsku również mają działać. W Warszawie będzie działała restauracja zlokalizowana na Dworcu Centralnym. Pracownik tego lokalu poradził nam sprawdzić godziny otwarcia innych McDonald'sów w Google Maps. "Godziny otwarcia powinny być zaktualizowane dla pierwszych dni maja. Ale nie ręczę za każdą restaurację" - zakończył.
Zadzwoniliśmy też na infolinie KFC i Pizzy Hut. Jak powiedziała nam pani pracująca przy przyjmowaniu zamówień "o niczym nas kierownictwo nie poinformowało". Pani zapewnia, że sama ma jutro dyżur i będzie przyjmowała zamówienia. Według jej informacji wszystkie restauracje KFC i Pizza Hut pracują jak w niedziele.
Okazuje się więc, że Święto Pracy jest obchodzone przez sklepikarzy i lokale serwujące fast-foody w kratkę. Otwarcie sklepu spożywczego czy autorskich restauracji zależy tylko i wyłącznie od właścicieli tych biznesów.
Odrobina historii
Święto pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1889 we Francji. Wtedy było to upamiętnienie krwawych manifestacji, które odbyły się w 1886 roku Chicago. Protestujący walczyli o 8-godzinny dzień pracy. Co ciekawe Stany Zjednoczone jako jedno z nielicznych państw na świecie, obchodzą Święto Pracy w pierwszy poniedziałek września — politycy nie chcieliby celebrować 1 maja, dzień, który kojarzy się z gwałtownymi protestami w Chicago.
Czytaj również: Tyle zapłacimy za jedzenie w wagonie restauracyjnym
W Polsce Święto Pracy było "obchodzone" już w roku 1890. Wtedy mocno promowały je organizacje socjalistyczne. 1 maja organizowane były masowe protesty. Tego dnia w 1891 roku w Warszawie i okolicach strajkowało 25 tysięcy ludzi. W czasach PRL organizowano pochody pierwszomajowe, które miały zwracać uwagę przede wszystkim na środowiska robotnicze. Po 1990 roku Święto Pracy to ustawowo dzień wolny, a wszelkie formy protestów i celebracji mają charakter spontaniczny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.