oprac. Kamil Różycki| 

Czy mogę być winna grosika? Zaskakujące, po czyjej stronie jest prawo

21

Czy mogę być dłużny grosika? Tego typu pytanie usłyszał chyba każdy mieszkaniec Polski. W większości przypadków godzimy się na nie wydanie pełnej reszty, jednak co w sytuacji gdy nie zgodzimy się na tego typu rozwiązanie? Jak się okazuje, formalnie kasjer ma prawo anulować nasze zakupy.

Czy mogę być winna grosika? Zaskakujące, po czyjej stronie jest prawo
Kasjer ma prawo odmówić sprzedaży, gdy nie może wydać reszty (Getty Images, Sitthiphong)

Problem z wydawaniem pełnej reszty występuje w Polsce od lat. Powodem niezmiennie jest brak chęci konsumentów do zakupów za pośrednictwem groszy, których nierzadko pod koniec dnia w kasie zwyczajnie brakuje. Widząc ten problem, od jakiegoś czasu coraz więcej sklepów decyduje się na wyrównanie cen do pełnych kwot.

W efekcie coraz częściej, zamiast zapłacić 4,99 zł, wydamy 5 zł. Choć może wydawać się, że jest to na niekorzyść konsumentów, to jest to koszt znaczącej wygody zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Co jednak w sytuacji kiedy to cena nie jest zaokrąglona, a z ust kasjera padają słowa "czy mogę być winny grosik?"

Oczywiście możemy wówczas odmówić takiego rozwiązania, jednak jak się okazuje, wówczas prawo stoi po stronie sprzedającego. Oznacza to, że mimo naszego sprzeciwu wobec niewypłacenia nam pełnej reszty, tak naprawdę nie mamy żadnego argumentu do dyskusji z kasjerem, a wręcz przeciwnie to on ma tzw. asa w rękawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milionowa rekompensata dla Magierowskiego? "Sprawy osobisto-majątkowe"

Kasjer ma prawo odmówić nam wykonania zakupów

Wspomnianym "asem" jest opinia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który wprost wskazuje, że "sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę".

Jednocześnie na naszą niekorzyść działa również kodeks cywilny, który, choć zakłada, że kupujący musi za towar zapłacić wskazaną cenę, to nie wspomina o wydawaniu reszty. Tym samym w sytuacji kiedy będziemy upierać się wydania przysłowiowego "grosika", sprzedawca ma prawo anulować nasze zakupy.

Oczywiście jest to rozwiązanie jedynie na papierze, ponieważ w rzeczywistości jest bardzo rzadko praktykowane. Każdy chce bowiem zarobić, a ewentualne odmówienie transakcji oznacza straty zarówno dla sklepu, jak i sprzedającego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić