Okres pierwszokomunijny coraz bliżej. W związku z tym zaproszeni goście zaczynają się zastanawiać, co wręczyć dziecku w dniu przyjęcia pierwszej komunii świętej. Niektórzy decydują się na to, by po prostu ofiarować pieniądze.
Nierzadko te środki zabierają rodzice, którzy chcą, by zwróciły się koszty organizacji przyjęcia. Dzieci w takim przypadku nie kryją rozczarowania, że nie mogą zagospodarować zgromadzonych środków według własnego uznania. Czy słusznie? Wszystko jest uregulowane prawnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Adwokat Michał Gajda w rozmowie z Radiem ZET spostrzegł, że pieniądze z komunii należy traktować jako zarobek. Ten - niezależnie od wieku dziecka - należy właśnie do niego. Inną sprawą jest to, że nie może nim samodzielnie zarządzać.
Osoby poniżej 13 r.ż. nie mają zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak zwykła umowa sprzedaży w sklepie - dodał ekspert.
Kiedy dziecko może wydać pieniądze z komunii?
Adwokat wytłumaczył także, iż sytuacja zmienia się po osiągnięciu wspomnianego wieku. - Wtedy uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a tym samym można bez zgody rodzica rozporządzać swoim zarobkiem. Wyjątkiem są rzadkie sytuacje, gdy sprzeciwi się temu sąd rodzinny - kontynuował.
Jeżeli 13-latek wykaże, że rodzice spożytkowali pieniądze w innych celach niż te służące zaspokajaniu jego potrzeb, to będzie mógł się o nie upomnieć.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zarobek uzyskany przez dziecko powinien być przeznaczony na cele związane właśnie z jego utrzymaniem - podkreślił Gajda.
Jak zatem podejść do pieniędzy z pierwszej komunii? Najlepiej, jeżeli rodzic rozdysponuje je w pełnym porozumieniu z dzieckiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.