W przepisach z zakresu bhp ujęto wiele godnych uwagi zasad. Określono tam choćby minimalną temperaturę, jaka musi być utrzymana w pomieszczeniach biurowych i pomieszczeniach pracy, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna. Temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza.
W innych pomieszczeniach pracy pracodawca powinien zagwarantować temperaturę adekwatną do rodzaju wykonywanych działań. Nie może być ona niższa niż 14 stopni Celsjusza. Wyjątek mamy wtedy, gdy względy technologiczne nie pozwalają na utrzymanie takiej temperatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawo pracy nie określa minimalnej temperatury, w której pracownicy mogą pracować na zewnątrz pomieszczeń. Generalnie jednak powinni mieć oni zagwarantowane miejsce na schronienie się przed śniegiem czy deszczem, ogrzanie się i zmianę odzieży. Temperatura w takich miejscach nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza. Takie pomieszczenia powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków.
Posiłek i napoje. Kiedy pracodawca musi to zapewnić?
"Do 31 marca 2024 r. pracodawcy mają obowiązek zapewnić posiłki profilaktyczne niektórym pracownikom. Obowiązek ten dotyczy pracowników, którzy na otwartej przestrzeni wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej:
- 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn,
- 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet" - donosi serwis kadry.infor.pl.
Pracodawcy zapewniają pracownikom także gorące napoje. Jest to obligatoryjne, kiedy prace toczą się przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.