Polski Ład okazał się sporym problemem dla wielu przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że w wielu przypadkach zlikwidował możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Polacy prowadzący małe firmy mocno to odczuli.
Nowi przedsiębiorcy mogą uniknąć wysokich stawek. Wszystko za sprawą Małego ZUS-u plus. Rząd już oficjalnie poinformował, że ten program zostanie wydłużony.
Sercem polskiej gospodarki są małe firmy. Te firmy, które dają potencjał rozwojowy naszego kraju. Dlatego została podjęta decyzja. Z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które mają przyczynić się (...) o tym, aby tzw. Mały ZUS był świadczeniem, który jest o jeden rok wydłużany, żeby dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez radiozet.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie oznajmiła, że rozwiązanie obejmie ponad 300 tys. firm. Z preferencyjnych składek skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy przynajmniej jeden miesiąc w 2023 roku na takich zasadach odprowadzali składki ZUS.
Mały ZUS Plus: zasady
Zasady programu Mały ZUS Plus zostały przedstawione na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. "Przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus ("MZ+") i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Dzięki dodatkowym 12 miesiącom zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od tego, jak wysoki był ich ubiegłoroczny dochód" - czytamy.
Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach "MZ+" – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi - podkreślono.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.