Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w kwestii poziomu stóp procentowych w Polsce. Okazuje się, że w grudniu po raz trzeci z rzędu stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski.
Czytaj także: Pożyczka gotówkowa - jak sprawdzić ofertę?
Stopy procentowe w Polsce. RPP podjęła decyzję
W związku z decyzją RPP główna stopa procentowa NBP wynosi nadal 6,75 proc. Stopa lombardowa z kolei utrzymała się na poziomie 7,25 proc., stopa depozytowa wynosi 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Gdzie poza bankiem można pożyczyć pieniądze?
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami oraz wcześniejszymi zapowiedziami polskich bankierów centralnych. Analitycy spodziewają się, że RPP zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych i pozostaną one na obecnym poziomie przez długi czas.
Narodowy Bank Polski w swojej ostatniej projekcji inflacyjnej pokazał, że inflacja dobije do celu, choć dopiero w 2025 roku. Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych jest już wystarczający, aby właśnie w horyzoncie prognozy sprowadzić inflację do celu (…) Teraz wydaje się, że nawet przy skoku inflacji do 20 proc w I kwartale przyszłego roku (co byłoby nawet zgodne z projekcją inflacyjną), stopy procentowe powinny pozostać bez zmian przez długi czas. Z drugiej strony, jeśli inflacja będzie kontynuowała ostatni trend wyraźnego spadku, może pojawić się presja na obniżki, co było już sugerowane przez niektórych członków RPP - przekazał Michał Stajniak, starszy analityk grupy XTB.
Czytaj także: Polacy zapytani o 15. emeryturę. Zmiana nastrojów?
Dobre informacje dla kredytobiorców
Środowa decyzja RPP jest korzystna dla kredytobiorców, którzy od października 2021 roku z niepokojem śledzą posiedzenia organu decyzyjnego NBP. W najbliższym czasie jednak nie będą oni musieli obawiać się kolejnych wzrostów rat kredytów.
Przypomnijmy, że stopy procentowe rosły przez 11 miesięcy, a główna stopa referencyjna wzrosła w tym czasie z poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. Od października 2022 roku utrzymuje się na tym samym poziomie. Kolejna ważna decyzja RPP zostanie podjęta w marcu, kiedy poznamy najświeższe prognozy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.