Od 1 lipca 2023 wypłacany jest nowy dodatek do emerytury. To tzw. "świadczenie sołtysowe", które początkowo wynosiło 300 złotych miesięcznie. 1 marca 2024 nastąpiła jednak waloryzacja.
Czytaj także: 6200 zł dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek
Od tego momentu wysokość "sołtysowego" to 336,36 złotych miesięcznie. Tym samym w pięciu tegorocznych transzach po waloryzacji uprawnieni do otrzymywania świadczenia mogli otrzymać ponad 1680 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komu przysługuje tzw. "sołtysowe"?
Istnieje kilka warunków, które musimy spełnić, by otrzymać wspomniany dodatek. Podstawowym z nich jest konieczność sprawowania funkcji sołtysa przez dwie kadencje, czyli osiem lat. Co ważne, nie muszą one następować po sobie.
Czytaj także: Dostaje ponad 40 tys. zł emerytury. Ile pracował senior?
Pontencjalny beneficjent musi także przekroczyć wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn, 60 - dla kobiet), a także pobierać emeryturę z ZUS. O to świadczenie nie mogą jednak ubiegać się osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo. Możliwość uzyskiwania tego dodatku jest wykluczona także w przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego podczas pełnienia funkcji sołtysa.
Gdzie złożyć wniosek o "sołtysowe"?
Świadczenie "sołtysowe" wypłaca KRUS. To właśnie tam musimy złożyć wniosek o dodatek do emerytury. Jeśli zostanie on poprawnie rozpatrzony, świadczenie zostanie przyznane w ciągu miesiąca. We wniosku należy zawrzeć zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa (wydaje je wójt, burmistrz lub prezydent miasta), a także oświadczenie o niekaralności.
Czytaj także: Seniorzy mogą się zdziwić. Tyle pieniędzy dostaną
Świadczenie "sołtysowe" cieszy się całkiem sporą popularnością - pod koniec listopada ubiegłego roku pobierało je blisko 35 tysięcy osób.