Informacja na temat projektu ustawy o dodatku węglowym została zawarta w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za opracowanie projektu odpowiedzialny jest resort klimatu i środowiska.
Zakłada on wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych. W dokumencie zaznaczono, że celem przygotowanej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce.
Dodatek przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego - wyjaśnia money.pl.
Dodatek węglowy. Jak skorzystać?
Jeszcze nie wiadomo, czy ten projekt wejdzie w życie. Już teraz warto jednak zwrócić uwagę na to, że podkreślono w nim, iż warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego będzie uzyskanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Termin składania wniosków o takie wsparcie ma upłynąć 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.
Z uwagi na fakt, że dodatek węglowy ma za zadanie wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu węgla w sytuacji rosnących jego cen, nie jest zaś dochodem członków tych gospodarstw, projekt przewiduje przepisy zwalniające to świadczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych, wyłączające je spod egzekucji, czy skutkujące nieuwzględnianiem go przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu - czytamy w wykazie.
Czytaj także: Olejnik pisała o skandalu na kolei. Jest odpowiedź