Świadczenia kompensacyjne to rodzaj emerytury pomostowej dla nauczycieli i pedagogów pracujących z dziećmi lub zawodowo związanych z branżą edukacyjno -wychowawczą.
Wypłatą ich zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak aby je otrzymać należy spełnić określone warunki. Decydujący jest wiek oraz staż pracy.
Kto może starać się o uzyskanie tego typu świadczenie przedemerytalnego? Determinuje to branża - osoby starające się o świadczenia kompensacyjne muszą być związane z sektorem edukacyjnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mogą być to nauczyciele szkolni lub przedszkolni, wychowawcy w placówkach lub nauczyciele wspomagający pracujący w ośrodkach rewalidacyjno - wychowawczych lub specjalnych.
Czytaj także: "Zamach na uczniów". Ostre słowa biskupa na Jasnej Górze
Jakie warunki muszą spełnić pedagodzy starający się o świadczenie? Otóż muszą mieć odpowiedni wiek, czyli w wypadku kobiet ukończone 55 lat, a w przypadku mężczyzn 60. Znaczenie ma także staż pracy, czyli minimum 30 lat, z czego 20 przynajmniej w 1/2 wymiaru zajęć.
To pieniądze z budżetu państwa i jak wynika z danych statystycznych, w marcu 2024 roku kompensówki pobierało 12,5 tys. osób, które dostawały przeciętnie 4034,86 zł. Natomiast miesiąc wcześniej w lutym było to 3562,96 zł. dla 12,7 tys. osób.
Warto zaznaczyć, że nauczycielom pobierającym świadczenie kompensacyjne przysługuje zwolnienie z PIT. Wysokość świadczenia to wynik dzielenia
sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, zapisanych na Twoim indywidualnym koncie w ZUS,
przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.
Czytaj także: Pawłowicz martwi się o nauczycieli. "Skoro sami chcieli"