Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Dodatkowy urlop dla Polaków? Pismo trafiło na biurko

8

Już od dłuższego czasu pojawiają się opinie, że w naszym kraju należy zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego. Teraz padła konkretna propozycja zmian w Kodeksie pracy. "Fakt" donosi, że wyciekło pismo, które skierowano do resortu rodziny.

Dodatkowy urlop dla Polaków? Pismo trafiło na biurko
Dodatkowy urlop dla Polaków? Pojawiła się konkretna propozycja (Getty Images, SOPA Images)

Aktualnie wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Osoby zatrudnione krócej niż przez 10 lat mają 20 dni wolnego w roku. Pracownikom z dłuższym stażem przysługuje zaś 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Od wielu lat toczą się dyskusje o tym, że pracownikom trzeba dać więcej wolnego. Zwiększenia liczby dni urlopowych oczekuje wielu Polaków.

Tymczasem okazuje się, że do Ministerstwa Rodziny i Pracy wpłynęła petycja, w której zawarto propozycję zmian w Kodeksie pracy. Autorka popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy, do czego dążyć próbuje szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urlop u podnóży wulkanu. "Tanie linie lotnicze lubią się z tą wyspą"

Chce jednak jednocześnie tego, by doszło do wydłużenia urlopów.

Wydaje się rozsądnym, aby osoby z krótkim stażem pracy np. do 5 lat pracowały 8 godzin. Są to ludzie młodzi, bardzo wydajni. Można zwiększyć im jednak urlop do 26 dni zamiast obowiązujących 20 dni. Ponad to, jako osoba z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, uważam, że skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo jest bardzo wskazane. Wiąże się to z dobrem dla rodzin, zdrowia i pewnego balansu życiowego. W dobrą zmianę wpisywałby się dłuższy urlop wydłużony np. do 30 dni po 10 lub 15 latach pracy - napisała autorka petycji, którą cytuje "Fakt".

Zaproponowała również pięć dodatkowych dni urlopu na wizyty lekarskie dla pracowników w wieku 55+.

Więcej urlopu? Ministerstwo komentuje

Przytoczone koncepcje skomentował już resort rodziny. Okazuje się, że petycja została zaopiniowana negatywnie. Mimo to ministerstwo analizuje kwestię czasu pracy i urlopów.

Poddawane analizie jest także to, czy skrócenie czasu pracy, a tym samym wydłużenie okresów nieprzerwanego odpoczynku pracownika, wpłynęłoby na efektywność świadczonej przez niego pracy. Na podstawie wyników tych badań będą przygotowane optymalne rozwiązania - zaznaczono w odpowiedzi ministerstwa (cyt. za "Faktem").
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić