Moja Woda 2024 to inicjatywa Ministerstwa Klimatu (MK) i Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Chodzi o dofinansowanie na przydomowy system do magazynowania wody deszczowej. Potem można ją wykorzystać do podlania ogrodu, zroszenia trawy czy innych prac w okolicy posesji.
Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury - czytamy na stronie NFOŚiGW.
Kto może ubiegać się o pieniądze na deszczówkę z NFOŚiGW? Wszystkie osoby fizyczne, które są współwłaścicielami lub właścicielami nieruchomości, na której stoi dom jednorodzinny. Jeżeli w poprzednich latach dostaliśmy już dofinansowanie w programie Moja Woda – ponownie pieniędzy nie otrzymamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaka jest wysokości dofinansowania? Dotacja nie będzie większa niż 80% kosztów instalacji. Maksymalnie dostaniemy nie więcej niż 5 000 zł na jedno przedsięwzięcie.
Dotację będzie można wydać na zakup, montaż, budowa, uruchomienie, instalacji takich jak: przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpusty do zbiorników na wodę. Zbiorniki, instalację rozsączającą, elementy do nawadniania i innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Termin składania wniosków mija 30 czerwca. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi warunkami, dopełnić formalności. I wniosek złożyć odpowiednio wcześnie. Tak by być spokojnym i w razie pomyłki móc ją skorygować. I być pewnym, że wniosek zostanie rozpatrzony.
Wniosek o dofinansowanie Moja Woda 2024 należy złożyć osobiście w papierowej wersji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w rejonie. Budżet na realizację celu programu wynosi do 100 000 000,00 zł.