Dom energooszczędny to temat dla coraz większych kręgów zainteresowanych - także w kontekście budowania własnego domu - z uwagi na rosnące ceny materiałów budowlanych, energii elektrycznej i niemal wszystkich usług. A trzeba przyznać, że domy energooszczędne w porównaniu z technologią tradycyjną charakteryzują się niskim zużyciem energetycznym.
Nowoczesne technologie budowy domów energooszczędnych uwzględniają też ochronę środowiska. Projekt takiego domu będzie kosztował więcej niż tradycyjnego domu - by był faktycznie energooszczędny musi spełniać wiele wymogów.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Budowa domów energooszczędnych
Kiedy możemy mówić o energooszczędnym budynku? Aktualnie uznaje się, że to budynek, którego roczne zapotrzebowanie na ciepło nie wynosi więcej niż 40 kWh/m². Poza zastosowaniem odpowiednich materiałów mających zapewnić maksymalnie najlepszy współczynnik przenikania ciepła, bardzo istotne jest wykorzystanie zalecanej izolacji termicznej, powodującej mniejsze straty energii. Chodzi szczególnie o zapewnienie szczelności wszelkich szczelin powietrznych (sufity, ściany).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowa domu energooszczędnego
Z czego zatem najlepiej zbudować dom energooszczędny? Przede wszystkim kluczowe w tym wypadku jest użycie odpowiednich materiałów. Do budowy takiego domu wykorzystuje się materiały o dużej masie termicznej, które dzięki posiadanym właściwościom mają stanowić ochronę przed utratą ciepła - magazynują energię cieplną dzięki czemu w pomieszczeniach dłużej utrzymuje się stabilna temperatura powietrza.
Najlepsze materiały do budowy energooszczędnego domu to zatem: cegła, beton i kamień, z czego największą popularnością cieszą się dwa pierwsze materiały. Kamień wybierany jest rzadziej, ponieważ nie należy do materiałów łatwo dostępnych w marketach. Zdecydowanie nie poleca się blachy i drewna, które uznawane są za materiały mające niską masę termiczną.
Kolejnym bardzo ważnym elementem w budowie domu jest izolacja. Dążąc do tego, by nie tracić ciepła należy ocieplić ściany, podłogi i dach w skuteczny sposób. W tym przypadku dobrą inwestycją okaże się grubsza warstwa termoizolacji - np. styrodur, który ma lepszą jakość. Dodatkowo warto zadbać o dopasowanie drzwi i okien, dzięki czemu nie powstaną szczeliny.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia - instalacja rekuperacji, a dokładnie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, której zadaniem jest odzyskiwanie ciepła.
Dom energooszczędny - cena
Koszty utrzymania domu są bardzo ważnym czynnikiem dla ogromnej ilości inwestorów, dlatego każdy zadaje sobie pytanie ile trzeba zapłacić za dom energooszczędny. Na wstępie warto powiedzieć, że projekt takiego domu będzie kosztował więcej niż tradycyjnego domu - by był faktycznie energooszczędny musi spełniać bowiem wiele wymogów.
Czytaj także: Dieta ketogeniczna - na czym polega?
W przypadku projektu ważne jest odpowiednie położenie na posiadanej działce. Duże znacznie mają wykorzystane do budowy materiały oraz sprawdzenie szczelności ścian i sufitów. Nie bez znaczenia jest także fotowoltaika - tę technologię warto rozważyć, by cieszyć się z prądu napędzanego energią słoneczną. Za fotowoltaikę trzeba będzie co prawda więcej zapłacić, ale ta inwestycja zwróci się w ciągu najbliższych 5-7 lat.
Domy pasywne - cena
Dom pasywne różnią się od domów energooszczędnych zużyciem, budową oraz ceną. Za dom pasywny trzeba więcej zapłacić, ponieważ taki budynek musi być samowystarczalny. Oznacza to, że obowiązkowy jest w tym przypadku montaż turbin wiatrowych albo fotowoltaiki, które umożliwiają generowanie prądu dla całego domu (a także ogrzewania i ciepłej wody).
Dodatkowo dom pasywny musi mieć prostą i funkcjonalną formę – najlepiej zwartą bryłę bez zdobień i załamań. Za budowę takiego domu trzeba zapłacić około 600 tysięcy złotych (w tym jest koszt wszystkich niezbędnych instalacji)
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.