Marzenia o domu za miastem. Gdy przez blisko dwa miesiące znacznie więcej czasu musieliśmy spędzać w domu, wielu Polaków przedefiniowało swoje myślenie na jego temat. Z jednej strony doszli do wniosku, że dom to coś więcej niż tylko miejsce, w którym się śpi, z drugiej – wielu poczuło się zmęczonych życiem w mieście i obiecało sobie, że gdy wszystko zacznie wracać do normy, przeniosą się na wieś albo przynajmniej kupią dom letniskowy.
Na deklaracjach się nie skończyło, o czym świadczy zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi oraz domami modułowymi. To budynki, które powstają z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykatów. Mogą być stawiane bez fundamentów, dzięki czemu można w nich zamieszkać praktycznie chwilę po tym, jak specjalistyczny dźwig ustawi je na działce.
Domi letniskowe do 35 mkw. Zainteresowanie jest ogromne
Andrzej Dec z firmy Moduo Fabryka Domów w programie "Money. To się Liczy" przyznał, że obserwuje ogromne zainteresowanie domkami o powierzchni nieprzekraczającej 35 mkw. Dlaczego właśnie ta wielkość? Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35m2, są zwolnione z pozwolenia na budowę. Trzeba spełnić jeszcze dodatkowe wymogi, ale postawienie takiego domku jest relatywnie łatwe.
Ile trzeba wyłożyć, by mieć rekreacyjny domek letniskowy?
To zależy, czy domek jest do wykończenia przez kupującego, czy zostanie wykończony przez firmę. W tym pierwszym wariancie od 36 tys. zł. To bryła , która przyjeżdża na miejsce, ale w środku trzeba wykonać instalacje i poszycie ścian. Jeśli ma to zrobić wykonawca, to będzie około 51 tys. brutto – wyjaśnił Andrzej Dec.
Domki nie tylko na sezon. W ofercie są również większe, które mogą być zamieszkiwane przez cały rok
Budynki całoroczne możemy stawiać w dwóch trybach: w trybie uproszczonym, w którym urząd nie wydaje decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę oraz w trybie zwykłym, w którym inwestor ubiega się o pozwolenie na budowę. Doradzam klientom wystąpienie o decyzję administracyjną, bo dzięki temu łatwiej w przyszłości będzie im dostać zgodę na rozbudowę domu – przekonuje Andrzej Dec.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.