Unia Europejska kładzie duży nacisk na redukcję dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery. W każdym kolejnym programie rozwoju podaje normy, które muszą zostać spełnione przez kraje członkowskie. Jedną z opcji spełnienia tych wymogów jest przejście z aut spalinowych na elektryczne.
Udział sprzedaży aut hybrydowych oraz elektrycznych w ogólnej sprzedaży samochodów systematycznie rośnie. Stało się to również poniekąd trendem, do którego coraz większa liczba osób chętnie dołącza. Nadrzędnym celem transformacji motoryzacyjnej jest jednak poprawa jakości powietrza, redukcja CO2, obniżenie poziomu hałasu oraz zużycia energii i paliwa w transporcie.
Ruszył program dopłat do elektryków. Jakie są warunki?
Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiły 3 programy związane z dopłatami do zakupu aut elektrycznych. Są to "Zielony samochód", "E-Van" oraz "Koliber - Taxi dla klimatu". W pierwszym przypadku należy pamiętać o tym, że program jest przeznaczony wyłącznie dla osób prywatnych. Dotyczy on też zakupu konkretnych modeli samochodów:
- Smart EQ fortowo
- Smart EQ forfour
- Smart EQ fortowo cabrio
- VW e-up!
- Nissan Leaf
- Opel Corsa-e
- Pegueot e-208
- Renault Zoe
Wartość dofinansowania będzie wynosiła 15 proc. ceny katalogowej danego samochodu. Aktualnie najdroższe na rynku są dwa ostatnie pojazdy wymienione wyżej (ok. 124,9 tys.), zatem kupująca je osoba może po dopłacie zaoszczędzić ok. 18,7 tys. złotych. Należy jednak pamiętać, że aby dofinansowanie było możliwe i nie trzeba było go zwracać, muszą zostać spełnione określone warunki.
Do wniosku należy dołączyć załączniki z oświadczeniami. Pierwszym z nich jest oświadczenie, że pojazd będzie pokonywał przynajmniej 10 tys. kilometrów rocznie. Osoba posiadająca samochód musi go również ubezpieczyć zarówno pod kątem OC, jak i AC. Auto przez dwa lata musi być zarejestrowane w Polsce i nie może zostać sprzedane przez pierwsze 24 miesiące.
Czytaj także: Wypadek na S8 w Warszawie. Autobus spadł z mostu
Wnioski można składać elektronicznie w NFOŚiGW od 26 czerwca do 31 lipca. Pula dofinansowania jest jednak ograniczona i wynosi 37,5 miliona złotych. Nabór może się zatem zakończyć wcześniej, jeżeli kwota dofinansowania zostanie wyczerpana.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.