Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wypłaty 14. emerytury w 2024 roku. W tym dokumencie pojawiła się propozycja, by środki zostały wypłacone we wrześniu (podobnie było w 2023 roku).
Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów planowany jest na drugi kwartał 2024 roku. Na wiążące decyzje w tej sprawie trzeba zatem jeszcze chwilę poczekać.
W ustawie podkreślono, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W przypadku osób ze świadczeniem podstawowym przekraczającym 2900 zł, dodatek jest pomniejszany zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czternastka jest wolna od wszelkich potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Warto jednak pamiętać, że od tego świadczenia pobierany jest podatek dochodowy.
Dla kogo 14. emerytura?
W 2024 roku czternastą emeryturę, znaną także jako dodatkowe świadczenie roczne, otrzymają osoby uprawnione do emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz rolnicy otrzymujący świadczenia z KRUS. To dodatkowe świadczenie jest wypłacane raz do roku, zazwyczaj jesienią.
Wypłata czternastej emerytury jest elementem szerszej polityki społecznej i ma na celu wsparcie osób starszych, których główne świadczenia mogą nie wystarczać na pokrycie wszystkich kosztów życia, szczególnie w obliczu wysokich cen w sklepach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.