Mało to wie o tym, że osoby uprawnione do korzystania z programu Rodzina 800 plus zyskują możliwość zakupu rodzinnych obligacji Skarbu Państwa. Serwis "Strefa Biznesu" wyraźnie podkreśla, że na rynku obligacji nie ma równie bezpiecznych, a jednocześnie zyskownych papierów wartościowych.
Co ciekawe, mimo to ich popularność nadal nie jest zbyt duża. Niewykluczone, że jest to podyktowane faktem, że relatywnie niewielu Polaków wie o tym rozwiązaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Beneficjenci opisywanego programu mogą nabywać obligacje tylko do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Jeżeli ktoś ma np. dwoje dzieci, to może nabyć maksymalnie 18 obligacji (jeden papier wartościowy kosztuje 100 zł).
Obligacje rodzinne dostępne są w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie. W marcu rodzinne sześciolatki mają oprocentowanie na poziomie 6,75 proc., a dwunastolatki – 7,05 proc. w skali roku. Jednak w obu przypadkach jedynie w pierwszym roku - informuje "Strefa Biznesu".
Ekspert o obligacjach rodzinnych
Dyrektor zarządzający platformy Portu Mikołaj Raczyński w rozmowie ze "Strefą Biznesu" zauważył, że obligacje rodzinne są bardzo atrakcyjnym instrumentem do lokowania części oszczędności przez rodziny z dziećmi.
Możemy bowiem dzięki nim nie tylko uchronić środki przed wpływem inflacji, lecz także liczyć na drobne realne zyski. W przypadku obligacji 12–letnich mówimy o dwóch punktach procentowych nadwyżki powyżej inflacji - podkreślił specjalista.