Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Dramatyczne skutki powodzi w Polsce. Gdzie szukać pomocy?

6

Powódź w Polsce ponownie wyrządziła gigantyczne szkody. Opolszczyzna i Dolny Śląsk znów znalazły się pod wodą. Wiele osób straciło dorobek całego życia, a powrót do normalności potrwa jeszcze przez długi czas. Straty są bowiem liczone w miliardach złotych.

Dramatyczne skutki powodzi w Polsce. Gdzie szukać pomocy?
Powódź w Polsce ponownie wyrządziła gigantyczne szkody (PAP, Krzysztof Cesarz)

Po ogromnej powodzi sprzed blisko trzech dekad w Polsce ponownie doszło do dramatu. Regiony południowo-zachodnie znowu mierzą się z tragicznymi skutkami żywiołu.

Podczas popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu Donald Tusk mówił o pieniądzach na pomoc dla powodzian.

Minister finansów poinformował mnie, że mamy do dyspozycji już dwa miliardy złotych. To jest robota ciężka, bo - jak wiecie - tegoroczny budżet był zapięty, przyszłoroczny jest konstruowany, ale musimy jeszcze raz do tego poważnie usiąść, bo te straty będziemy jednak liczyli w miliardach - przekazał premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polka przeżyła kataklizm w Niemczech. "Tam już nic nie ma"

Powódź w Polsce. Tragiczne skutki żywiołu

Straty w infrastrukturze są gigantyczne. W najgorszej sytuacji znalazły się znalazły się m.in. gminy Wleń i Lwówek Śląski. "Przegraliśmy walkę z wielką wodą" – mówił burmistrz Wlenia. W Kłodzku woda zalała centrum miasta.

Od świata został odcięty Lądek Zdrój. W jednym z zalanych mieszkań znaleziono zwłoki kobiety. W Stroniu Śląskim pękła tama, co spowodowało niewyobrażalne szkody. Dramatyczna sytuacja była też w Jeleniej Górze, gdzie w centrum miasta miejscami woda sięgała pierwszego piętra.

Znacznie ucierpiała również Nysa i powiat nyski. Władze w Głuchołazach informowały, że skala strat jest ogromna. W mieście zerwane zostały mosty, brakowało prądu i wody pitnej. W samym Kłodzku uległo zniszczeniu 500 mieszkań.

Pomoc dla powodzian. Gdzie szukać pomocy?

W tej kryzysowej sytuacji potrzebna jest wielokierunkowa i wielopoziomowa pomoc. Grupa PZU utworzyła specjalny fundusz na sfinansowanie kosztów walki z powodzią. Jego wartość to 19 mln zł.

W ramach pomocy PZU utworzył m.in. Mobilne Biura PZU Pomoc, w tym duży autobus, które mogą być rozstawione w każdej chwili. Mają one ułatwić poszkodowanym załatwienie wszelkich formalności związanych z poniesionym stratami.

Uruchomiony został również uproszczony tryb obsługi szkód - należne wypłaty, wyliczone na podstawie wywiadów z poszkodowanymi i dostarczonych przez nich zdjęć, mogą być jeszcze tego samego dnia przekazane na ich konta.

Usprawnienia powstały na infolinii, gdzie utworzono szybką ścieżkę do obsługi klientów. "Gdy takie osoby dzwonią na ogólne numery infolinii PZU 801 102 102 lub 799 699 599, są od razu przekierowywane do zespołu zajmującego się tymi zdarzeniami – informuje PZU.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić