Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Drastyczne podwyżki cen piwa? Producenci są przerażeni i ostrzegają

118

Nawet o 10 złotych może podrożeć butelka piwa - ostrzegają producenci, którzy są przerażeni zmianami wprowadzonymi przez tzw. ustawę kaucyjną. Przepisy miały pomóc w ochronie środowiska, tymczasem zanosi się na to, że 700 milionów butelek trafi do śmieci. A ceny pójdą w górę w sposób niebywały.

Drastyczne podwyżki cen piwa? Producenci są przerażeni i ostrzegają
Piwo drastycznie zdrożeje? Producenci ostrzegają po zmianie prawa (Pixabay)

Czy można sobie wymyślić gorszą wiadomość w samym środku wakacji? Ceny piwa mają iść w górę, nawet o 10 złotych na butelce! Wszystko przez zmiany w prawie, które zostały wprowadzone - jak twierdzą producenci - w sposób nieprzemyślany i chaotyczny. Zanosi się więc na to, że zaczną podnosić ceny piwa. I to w sposób wręcz niebywały.

Ceny wzrosną, bo kosztami zmian w przepisach obciążono producentów napojów. A ci uważają, że przepisy nie tylko nie pomogą w lepszej ochronie środowiska i wprowadzeniu polityki "zero waste", ale też sprawią, że do śmieci trafi nawet 700 milionów butelek po złocistym napoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejny konflikt z Unią wisi w powietrzu. Polskę ponownie może zalać ukraińskie zboże

Nowe prawo nakazuje producentom stworzenie zupełnie nowego systemu kaucyjnego w swoich przedsiębiorstwach w zasadzie od podstaw, na co mają półtora roku. Koszty pójdą w górę, a tymi zostaną obciążeni klienci. Dodatkowo przewidziano kary dla tych, którzy nie zdążą się dostosować.

Ustawa o systemie kaucyjnym w obecnym kształcie rozmontowuje systemy butelki zwrotnej wykorzystywane przez przemysł piwowarski od lat - uważa Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie, który wydał specjalne oświadczenie.

Ustawa o nowym systemie kaucyjnym ma wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2025 roku. Rozmowy nad dyrektywą prowadzono w Unii Europejskiej od 2018 roku, a ostatnia decyzja wykonawcza komisji została ogłoszona w lutym zeszłego roku.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy kaucyjnej w zasadzie rzutem na taśmę. Stało się to w czerwcu tego roku, a jak informuje ministerstwo środowiska, już od 1 stycznia 2025 roku będziemy mieli nowy system kaucyjny. Dotyczyć ma jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Producenci liczą na zmiany w prawie, które mogą uratować sytuację. Chcą wydłużenia okresu przejściowego do 1 stycznia 2026 roku, a także zdjęcia podatku VAT z butelek objętych kaucją oraz uznania obecnie obowiązujących butelek zwrotnych nowym systemem. Ustawodawca wykluczył je zupełnie, co oznacza, że miałyby trafić do śmieci. 

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić